| Annonymous96 a întrebat:

am placa video (http://www.pcgarage.ro/placi-video/asus/radeon-r7-260-1g b-ddr5-128-bit/) si o placa de baza pe socket processor FM2.Intrebarea este, merita sa schimb procesorul meu actual A4 5300 cu un A10 6800k? A10 6800k fiind cel mai bun si cel mai scump processor pe socket FM2.

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Nu are rost sa dai bani pe acel APU, mai bine iti cumperi un quad-core simplu, fara iGPU, cum ar fi Athlon II X4 740,750, 750K.

Daca poti sa cumperi acel A10-6800k intr-o suma asemanatoare, atunci e bine si asa.
E aceeasi arhitectura, ofera aceeasi performanta.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ok! Ce legatura are cu placa video? Mai bine ne spuneai ce placa de baza ai. Placa de baza trebuie sa suporte procesorul (sa aiba acelasi socket) dar la unele placi trebuie ca si procesorul sa aiba FSB-ul placii de baza. Procesoarele au legatura mai mult cu memoriile fiind necesar ca frecventa memoriei sa fie mai mica decat FSB-ul procesorului. Cu placa video are doar legatura tangentiala. Citeste si aici: http://totuldesprecalculatoare.weebly.com/fsb-front-side-bus.html

| Annonymous96 explică (pentru Salontanul):

Man, eu vreau sa stiu daca procesorul nu o sa faca bottleneck cu placa video.Ce conteaza ce placa de baza am cand am scris ca e pe socket FM2?

| Salontanul a răspuns (pentru Annonymous96):

Ti-am explicat mai sus ce conteaza placa de baza. Daca n-ai priceput sau n-ai citit... asta e!

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Annonymous96):

Nu are rost sa dai bani pe acel APU, mai bine iti cumperi un quad-core simplu, fara iGPU, cum ar fi Athlon II X4 740,750, 750K.

Daca poti sa cumperi acel A10-6800k intr-o suma asemanatoare, atunci e bine si asa.
E aceeasi arhitectura, ofera aceeasi performanta.

| AndreiM77 a răspuns:

Merită să cumperi procesorul, e bun. Si nu o sa faca bottleneck cu placa video, poate doar in unele jocuri da nu o sa fir sesizabil,, de vreo 3-4 fps-uri. Bottleneck poate să facă și un i7 6700k cu un gtx 980, dar nu este sesizabil