| Georgiana0216 a întrebat:

Am si eu nevoie de un program online gratuit pentru a modifica o fotografie, mai exact pentru a mari numarul de pixeli.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste programul "Gimp" (exista si versiune portabila).
https://www.gimp.org/downloads
Este un editor excelent, cu foarte multe posibilitati, inclusiv suplimente (plug-in-uri).

Deschizi fisierul pozei, iar in meniul "Image" alegi "Scale image".
Alegi marimea si rezolutia dorita, dupa care dai click pe meniul "File" - "Save as" si salvezi poza cu marimea /rezolutia noua.

| Bizon95 a răspuns (pentru Bula):

Gimp voiam sa scriu si eu, e aproape la fel de bun ca cel mai bun program dintre toate, dar pe bani: Adobe Photoshopwinking

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru un simplu resize si alte operatii directe si la obiect faci treaba de minune cu IrfanView.

| Andreeush a răspuns:

Photoshop ai încercat?

| johnnny123 a răspuns:

Cred că ai văzut prea multe filme în care un agent FBI tot apasă pe butonul "Enhance" și reușește să vadă fața criminalului reflectată în vârful pantofilor de lac pe care-i poartă un om aflat la 1km distanță.

În realitate lucrurile nu stau așa. Numărul de pixeli se poate mări în mod "artificial", dar asta nu sporește calitatea imaginii. Cu alte cuvinte, cantitatea de informație pe care o conține imaginea inițială nu poate fi mărită.