| Adrian71782ib a întrebat:

Buna am și eu o întrebare dacă ma puteți ajuta va rog frumos mi am cumpărat un laptop Acer aspire 3 A315-33 l-am descfacut laptopul este nou din magazin l-am configurat adică am pus limba am făcut cont de Microsoft am intrat in el și se mișcă foarte greu abia deschide pagina de chrome fișierul se deschide greu am încercat sa fac update Windows câteva a mers câteva nu laptopul are Windows 11 4gb ram ce pot sa fac sa rezolv va rog ajutați-mă

7 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

In primul rand, acest laptop NU suporta oficial Windows 11:

https://www.acer.com/ac/en/US/content/support-product/7541

In al doilea rand, nici cu Windows 10 nu vei avea performante acceptabile. In ziua de azi, iti trebuie minim un Intel Core i3/AMD Ryzen 3, 8GB RAM si SSD ca sa ai performante acceptabile cu Windows 10.

Daca pana anul trecut (= lansarea Windows 11) Windows 10 mergea si pe configuratii mai slabute (CPU/RAM - la HDD erai si inainte penalizat), dupa lansarea Windows 11 a luat-o razna si Windows 10. Coincidenta, teoria conspiratiei - ii las pe altii sa judece dar nu prea conteaza, e ceea ce e.

Asadar, daca ai nevoie neaparat de (programe de) Windows, pune Windows 10, fa-ti absolut toate update-urile si vezi cum merge apoi (cata vreme lucreaza Windows Update vei avea senzatia ca nu merge - el merge dar udpate-urile consuma efectiv toate resursele disponibile si nu mai ramane aproape nimic pentru tine sa-ti rulezi programele care te intereseaza).

Daca insa nu ai nevoie de Windows, solutia s-ar putea sa fie Linux.
Iti recomand o distributie light cu interfata XFCE - Linux Mint XFCE sau Xubuntu.

| flixbuster a răspuns:

Acum am vazut pe site-uri ca din fabrica vin cu Linux (cel putin ce am gasit eu) - se pare ca exista un motiv bun pentru asta (= performanta scazuta, insufucienta pentru a rula acceptabil Windows).

| flixbuster a răspuns:

Vad si ca zici ca e nou.

Daca mai poti, returneaza-l, ia-ti banii inapoi, mai pune diferenta si ia ceva Intel Core i3 gen. 8 sau AMD Ryzen 3 gen. 2, 8GB RAM si SSD - iti va merge bine Windows 11 pe el.

Uite o oferta foarte buna:

https://www.rombiz.ro/......star-grey/

| MihaiSpeedster a răspuns:

Puțintel RAM… Dacă te lasă buzunarul, expandează-l la 16 gb. Ia-ți un SSD, și vei vedea diferența.

| gabriel2004o a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Nu merita, memoria e ddr3
Nu o sa ajute mult

| gabriel2004o a răspuns:

Asa,am cautat modelul și ai hard disk
Și este rău, asta fiind motivul pentru care merge asa
Dacă tot l-ai desfăcut*, mâine trebuie sa te duci la magazinele cu electronice sa te uiți după ssd
După buget și preferințe îți alegi de acolo cât de mare sa fie stocarea
Și înlocuiești hard diskul cu ssd
Reinstalezi windows-ul pe ssd și ar trebui sa meargă mult mai bine

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru gabriel2004o):

Eu i-am recomandat și niște ram în plus. De acord?