| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care se pricep la smartphone-uri.Am un LG optimus sol e730, un model mai vechi intr-adevar,si nu mai functioneaza asa bine softul, se misca foarte greu.As dori sa ii fac un update instaland android ics 4.0, stiu ca se face cu cyanogen.Am cautat pe internet si am gasit mai multe tutoriale dar eu nu ma pricep destul de bine si as dori o metoda mai simpla, mai detaliata.Astept un raspuns.

Multumesc!

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai nu exista o metoda 100% simpla...

| ciocox a răspuns (pentru sltlp):

Cat de cat simpla atunci laughing

| sltlp a răspuns (pentru ciocox):

Procedeaza ca aici: http://androidgeek.ro/forum/root-cyanogenmod-optimus-sol-e730-t156.html
dar te opresti la partea cu Flash CM7.2 ROM. Adica nu mai procecedezi ca el. pasii tot cam aia sunt, numai ca o sa continui cu ce e aici: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1619035
daca nu te descurci, da-mi mesaj pe facebook la adresa din profil.

| Ravenborn a răspuns:

Dacă nu vrei să te complici, du-l la un expert în așa ceva, și știi sigur că o să ți-l facă corect.

| Adrian-Speed_Adrian_1990 a răspuns:

Cyanogenmod si xda explica foarte clar metoda de upgrade pentru orice android si nu e grea, trebuie sa fii atent si citit de doua ori daca esti incepator. http://androidgeek.ro/forum/root-cyanogenmod-optimus-sol-e730-t156.html asta ar fi cea mai simpla metoda

| Dany1068 a răspuns:

Cel mai simplu este sa te duci la un service si de acolo stiu ei ce fac...Parerea mea e ca este mai bine asa decat sa strici ceva/sa faci o greseala si sa nu mai mearga telefonul...
Sper ca ti-am fost de folos! O zi buna in continuare!

| ciocox a răspuns:

Problema e ca cei de la service, din cate stiu nu se ocupa cu asa ceva si nu cunosc nici un expert in asa ceva, ca altfel nu mai intrebam aici, deci trebuie sa ma descurc singura.Multumesc pentru cei care mi-au dat linkurile, voi incerca si voi reveni cu intrebari daca am nelamuriri.Multumesc! big grin