| ionutzz1994 a întrebat:

AM si eu o intrebarehappy. Tocmai am vrut sa ma uit la un film, si am bagat dvd-ul cu filme in calculator, si nu il citeste, scoate calculatorul un sunet mai ciudat, si m-am uitat si la celelalte si fac la fel. Dvd-urile tocmai le-am facut de cateva zile cu nero, si nu au nici o zgarietura.Deci,care e problema?

4 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Din toate piesele, DVD-Writer se defecteaza cel mai usor, nu stiu de ce, dar asa e. Am reparat/schimbat nenumarate DVD-Writere ca sa pot citi din nou dvd-urile. Deci in concluzia lentila de la DVD-writer este arsa cel mai probabil.

| ov1d1u a răspuns:

Cel mai probabil e de la partea mecanica a unitatii optice, dar e la fel de posibil sa fi intrat ceva acolo. Deschide-i sertarul, scoate-o din unitate si scutura, poate ai noroc si scapi de corpul strain din aceasta.

| Jony123 a răspuns:

Pai s-ar putea sa se fi stricat dvd-rw sau sa murdarit ochiul de citire, imprumuta de la cineva sau cumpara un cd de curatare, e vreo 15 lei... Si incearca sa bagi si alte cduri/dvduri in unitatea optica pentru a vedea daca e stricat sau nu citeste doar acele cduri...

| cristi112233 a răspuns:

Cred ca le-ai fact la o viteza prea mare/mica si nu poate sa il citeasca