| Tucică a întrebat:

Am si eu o mica problema. Asa. Deci eu am un calculator praf. 512 mb ram, 256 mb placa video si procesor ASUS A 9550 series cu 1.8 ghz. Acum, am un buget de 600 de lei si as vrea sa-mi cumpar alti rami, alta placa video si procesor. Mi-ar ajunge banii? Acum uitati-va la ce m`am uitat.este bun?

http://www.emag.ro/......I-DVIGDDR5
http://www.price.ro/......_50024.htm
http://www.emag.ro/......80571E3400

http://www.emag.ro/......250OCGMBOX

Si as vrea ca sa mearga jocurile astea mai mari precum Mafia 2, NFS Shift. Toate astea. Astept pareri. Fundita!

5 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Presimt ca nici macar una din componentele mentionate de tine nu se va potrivi cu sistemul actual. Mai pune macar inca atat si vei putea sa joci ce-ti propui cu un sistem nou(~1200 RON).

| CataC a răspuns:

Salut Ndy
Sfatul meu este sa nu investesti in sisteme depasite. Foarte bine ca ai strans 600 de lei, mai trage de el, mai strange inca atat si iti poti lua un sistem cu care sa nu te doara capul.
S-au schimbat tehnologiile intre timp, ia-ti o placa de baza crare accepta ultimele tehnologii, un procesor de 32nm, cu cip video inclus (sandy bridge), 2-4gb ram si esti aranjat.
Folosind ultima tehnologie poti usor upgrada ulterior (sa zicem o placa video superioara sau mai stiu eu).
Calculatoarele nu sunt lego, nu poti pune orice componenta, trebuie ca toate sa fie compatibile cu placa de baza.
Bafta

| lucian a răspuns:

Sfatu meu este sa-ti cumperi alt pc

| UseR4EveR a răspuns:

De ajuns iti ajunge iti mai ramane si bani... dar nu vreau sa ma bag dar de bani aia ia-ti un procesor complet cum vrei tu dar de ajuns iti ajung funda?

| Hassel a răspuns:

Doar cu 600 de lei poti sa-ti imbunatatesti rabla(si eu am avut acelasi tip de pc, dar l-am imbunatatit), dar nu trebuie sa te astepti sa-ti mearga GTA 4 sau black ops...chestia e pc-urile vechi au sloturi necompatibile cu piesele astea noi...si trebuie sa dai mai multi bani ca sa iti cumperi adaptoare si chestii de genul.Ideea e ca trebuie sa-ti duci pc-ul la,, consultat" la o firma de calculatoare, fiindca calculatorul nu se upgradeaza cu piese luate la intamplare de pe netwinking