| Corina a întrebat:

Am si eu o problema grava, pentru care va cer ajutor. Mi s-a virusat calculatorul (vreo 3 troyeni si vreo 230 de amenintari), iar antivirusurile pe care le am nu fac altceva decat sa detecteze. Pentru a distruge virusii si amenintarile imi cere licenta (desi antivirusurile sunt free trial). Din cauza virusilor nu mai pot face aproape nimic la calculator: nu ma lasa sa sterg fisiere, sa deschid programe, sa instalez programe, nici macar sa ascult muzica. Si se blocheaza la tot pasul. Apropo, nu ma lasa nici sa reinstalez windows-ul. Ce trebuie sa fac pentru a scapa de virusi? Poate se gaseste vreun specialist care sa-mi spuna ce sa fac. Va rog, frumos, sa ma ajutati! Help! Mulţumesc, anticipat!

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Free trial inseamna pentru o perioada de 30 zile cel mai probabil. Multi anitivirusi au varianta Pro(in mod normal trebuie cumparat), sau Home(Free, gratis pentru. oricine pentru. o perioada de cel putin 1 an, chiar nedeterminata). Exemple de antivirusi cu variante "gratis": AVAST 5, AVG(nu mai stiu ultima versiune, parca 9, sau 9 si cevabig grin), AVIRA(cauti ultima versiune, pe google), MICROSOFT SECURITY ESSENTIALS, cam astea ti le-as recomanda. Mai degreaba pe ultimul.
Am mai intalnit multe situatii precum a ta, dar multi antivirusi nu puteau fi instalati. Singurul care a mers a fost Microsoft Security Essentials. Si i-a si curatat pe totihappy. Daca la tine nu se va intampla acest caz fericit, atunci o formatare pe toate partitiile hardului te va ajuta cu siguranta sa scapi de acei virusi abominabili.

4 răspunsuri:
| Daviiiiiid a răspuns:

Reinstaleza -ti windowsul sin ia-ti dupa aceea dupa net antivirusul eset! e bun il am si eu

| lolwut a răspuns:

Mai intai formateaza stickuri, ce mai ai,(scaneaza cu eset fisierele importante si fa-le backup pe un stik), apoi sterge partitiile, formateaza tot hardu', fa partitiile din nou, instaleaza win-ul, instaleaza antivirusul, introdu stikul cu fisierele, apoi antivirusul (unul bun) va avea grija sa nu se mai infesteze. pct. (Aceasta este o masura extrema pe care am folosit-o si eu si apoi nu am mai avut probleme)

| babyangel a răspuns:

Pai schimba antivirusul (ia-ti avg, norton, avira, avast, panda sau nod32 tongue ) si dupa aia instaleaza windowsul imposibil sa nu functioneze...nu sunt specialista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe id mircea0388