| Daniela408 a întrebat:

Bună! Am si eu un laptop Lenovo ideapad100 si vreau sa știu daca are acel loc pentru introducerea CD ului, de obicei eu stiam ca trebuie sa apeși pe un buton dar eu nu am niciun buton
Va rog, cât mai multe păreri!

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cele mai noi laptop-uri nu mai sunt facute cu cd-rom (unitate optica), deoarece discurile (cd-urile /dvd-urile) nu prea mai sunt folosite. Acum se folosesc stick-urile care au si ele capacitati mari de stocare, sunt mai mici, si datele de pe ele se tranfera mai usor.

Daca ai nevoie de un cd-rom il poti achizitiona separat. Il conectezi la usb-ul de la laptop si gata.
https://altex.ro/unitati-optice-externe/cpl/

| anonimg a răspuns:

Aici spune ca laptop-ul tau are deja unitate optica si nu trebuie sa cumperi una separat:
https://www.emag.ro/......DQL46YBBM/

"Unitate optica Da"

| NLS a răspuns:

Unitatea optica ("locul pentru introducerea CD-ului") se afla pe partea dreapta a laptopului, trebuie doar sa apesi cu degetul pe mijlocul ei (in imaginea din lateral dreapta, apare ca un fel de buton acolo, dar daca nu are buton, apesi pur si simplu pe mijlocul usitei, mai ales in partea de jos a ei (partea dinspre fundul laptopului))

Apoi tot cu degetul impingi acea tava inapoi, dar fara sa o bruschezi.