| мє a întrebat:

Am un laptop hp de 8 luni.pe el am windows 7.De la un timp imi apare un mesaj "Consider replacing your battery"...Cand am incarcatorul bagat, jos in bara unde imi arata cat de descarcata e bateria, imi apare un "x". Bateria mea se incarca foarte repede si se descarca la fel straight face. Fara incarcator, bateria tine acum 15-30 de minute...Ma puteti ajuta? Ati patit si voi asa ceva? Chiar trebuie inlocuita bateria [avand in vedere ca nu este prea ieftina], sau aveti si alte metode? Fundita pentru cel mai bun raspuns!:*

6 răspunsuri:
| xJelenaTrueLove a răspuns:

Tine incarcatorul o perioda de timp si daca il inchizi de pe buton nu mai face asta inchide-l din start si daca asta nu merge inlocuieste bateria

sper ca te-am ajutat

neluL
| neluL a răspuns:

Da! Ia in considerare schimbarea bateriei! Am patit si eu o data la un laptop dar la mine a fost un bug si l-am rezolvat cu Tuneup Utilities! Daca vrei sa incerci anunta-ma!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca a ajuns pe terminate si va trebui sa-ti cumperi o baterie noua sau sa folosesti doar incarcatorul. Si eu am laptop si am citit in manualul de utilizare ca poti mari durata de viata a bateriei daca o scoti atunci cand ai la indemana o priza si folosesti numai incarctorul, bineinteles dupa ce este incarcata complet. Numai bine!

| qasdfghjklp a răspuns:

Din pacate va trebui sa iti cumperi o noua baterie sau un nou incarcatorsad

| chetzu a răspuns:

Mesajul apare cand bateria este uzata si nu mai poate stoca o capacitate mai mare de 35% parca. Poti sa dai cumva sa nu mai apara mesajele alea din setari.

| xXSpikeXx a răspuns:

Nu trebuie sa schimbi bateria am patit si eu faza asta.
Ca sa nu iti mai apara faza aia Scoate bateria din laptop cand este pornit (incarcatorul sa fie cuplat la priza si laptop) asteapta vreo 5-10 min (bateria sa fie full ) si baga bateria eu am un HP pavilion pv6 si mi-a mers nu a trebuit sa schimb bateria cand trebuie sa schimbi bateria iti spune la inceputul deschiderii laptopului iti zice ''windows detected....Batery Very low...'' ceva de genu am patit si eu la celalalt laptp al meu Hp Compaq CQ61 deci spor la treaba Funda?