| Leatherleader a întrebat:

Am un PC vechi, cu un procesor AMD Sempron(tm) 2800+ de 1.61 GHz, 768 MB RAM, pe 32 (bit), placa video NVidia cu 64 MB, iar ieri am instalat pentru prima data Windows 7 Ultimate pe el. Merge bine (normal), mi-am descarcat Avast si Counter-Strike, iar la joc are putin lag. Pot aparea probleme (sa se miste foarte greu etc.) daca instalez nu prea multe jocuri, maxim 2-3, plus inca cateva programe necesare?

Care ar fi parerea voastra, sa revin la XP?

Multumesc, ofer funda.

2 răspunsuri:
| JohnyMoga a răspuns:

Pai problema e in felul urmator pcu tau e slab rau si ca oricare pc bun ii trebuie o placa video buna de la placa video se trag sacadarile mousul mere mi mult in reluare etc dar daca poti mai bine achizitionezi un alt pc cu o performanta acceptabila sa zicem iar varianta a2a daca nu-ti permiti sa zicem mai bine ramai la xp wind 7 consuma resurse multe si la cati rami ai si la ce configuratie are pcu tau un 7 nu e bun desi merge 7 pe el dar nu poti face cine stie ce cati merge greu datorita placi de 64 mb adica nici 512 mb nu are placa video sa-ti mearga cat de cat bine
cel mai bine stai pe xp sp3 e cel mai ok pentru configuratia calculatorului tau.si umplerea HDD-ului bine inteles ca se ingreuneaza citirea datelor de pe el cu cat are mai multe stocate pe el cu atat duce mai greu la citire cand dai o comanda.si in plus xp consuma putine resurse wind 7 necesita minim 1, 2 gb rami ca sa mearga ok.si baga windows xp sp3 sp2 si nu baga programe aiurea.

| MaFro a răspuns:

Calculatorul tau nu este destul de performant pentru Windows 7.Si eu am avut aceeasi problema cu el cand aveam 1GB Ram si 256MB Video si cu acelasi procesor.Iti recomand sa utilizezi Windows XP.