| onlychengs a întrebat:

Am un router TP LINK WR740N care mergea in seara asta, dar dintr-o data nu mi-a mai aparut reteaua de wi-fi nici pe laptop si nici pe telefon. I-am dat restart si nu imi aparea aprins decat led-ul de power si led-ul cu internetul prin cablu. Inainte imi apareau 4 led-uri aprinse: cel de power, cel cu internetul prin cablu, unul care seamana cu o rotita ca aceea de setari de pe telefoane, si inca unul cu niste liniute ca la wi-fi pe telefon. Stiti ce as putea sa fac sa mearga? Mentionez ca nici cablul de net nu merge la laptop. Nu stiu daca e problema de la firma de internet, ma gandesc ca daca era de la ei mi-ar fi aparut toate led-urile aprinde... Sper ca ati inteles ce am zis eu aicilaughing Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In cazul cand ai aprins doar lLed-ul de la Power si cel de Wan (intrare), iar restul Led-urilor sunt stinse, inseamna ca router-ul nu functioneaza, probabil nu s-a incarcat corect soft-ul.

Scoate din priza alimentarea routerului pentru 1 minut, dupa care conecteaza-l inapoi.
Urmareste Led-urile, trebuie sa se aprinda si sa se stinga unele, aparent la intamplare, dupa care sa ramana stabilizat la indicatiile anterior cunoscute. Acest proces de incrcare a softului dureaza pana la 2 minute, dupa care routerul va fi functional.

Daca nu se vad si cealalte Led-uri aprinzandu-su, atunci ai toate sansele ca routeru se fie defect.

| Sp3edy a răspuns:

Umbla pe la setari modem, conecteaza netul prin cablu la laptop si acceseaza http://192.168.0.1/ sau http://tplinkwifi.net/

| Sp3edy a răspuns (pentru Sp3edy):

Am uitat sa precizez, username admin si parola admin.

| Sp3edy a răspuns:

Da pacat ca n-am citit tot, Nu este problema de la firma de net, wifi trebuie sa mearga tot timpul chiar si cand nu ai net te poti conecta pe wifi dar nu functioneaza internetul asta e altceva, cand problema este de la cei cu netul se face rosu acel beculet in forma de planeta cu un cerculet. Ce beculete ai momentan aprinse? Trebuie sa ai 3 beculete aprinse cel de wifi, cel de net si cel care indica ca e modemul pornit.

| Sp3edy a răspuns:

Daca beculetul de wifi e stins nu are treaba cu ISP-ul, deci trebuie sa faci rost de un laptop sa ii umbli la setari, tot ce mai poti incerca acum este sa scoti modemul din priza si sa il bagi iar si sa ii dai si reset cu butonul ala din spate, in rest nu prea ai ce face daca nu te poti conecata prin cablu la el, cineva care avea acces la parola ta de wifi iti putea opri acea functie wireless la modem intrand in setari deci ar putea fi si o gluma proasta.