| Gordo21 a întrebat:

Buna am un un Nikon d3200 si s vrea sa-mi cumpar un obiectiv 50 mm sau unu 18-200 si nuj care sa aleg

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Sunt doua obiective foarte diferite, folosite in situatii diferite.

Un obiectiv cu distanta focala fixa (prime) ca cel de 50 mm iti ofera rezultate mai bune in lumina mai slaba (datorita aperturii mari), si o calitate mai buna a imaginii (fiind o constructie mai simpla, are mai putine defecte si aberatii cromatice)
Dezavantajul este ca nu iti ofera zoom.

Un obiectiv cu distanta focala variabila ca cel de 18-200 iti ofera posibilitatea de a apropia subiectul, dar in conditii de iluminare slaba are rezultate mai putin bune.

Exista si obiective cu focala variabila si apertura mare, dar costa enorm.

Deci trebuie sa te gandesti ce gen de fotografii este mai probabil sa faci. Daca ai nevoie de flexibilitatea pe care ti-o ofera un zoom, atunci ia-ti 18-200.

Daca ai nevoie mai mult de calitate, ia-ti 50mm f/1.8.

3 răspunsuri:
| ombladon112 a răspuns:

Http://bit.ly/eMagBlackFriday cauta aici oferte la obiective

| bineproportionat a răspuns:

Ceva bun vei gasi aici http://bit.ly/1xFylXW

| Tariceanu a răspuns:

Eu as alege 18-200. Este cam scump dar o sa fie redus foarte rau de black friday, si asa am gasit unul foarte bun redus cu 20% http://bit.ly/1uJC0ll