| gdsjdpUAS a întrebat:

Bună!
Aș vrea să îmi cumpăr un laptop însă nu știu ce alegere să fac, nu prea mă pricep! Am nevoie pentru a lucra în word, destul de des și pentru a descărca și stoca documente! De asemenea, pentru a viziona filme.
Dacă cineva cunoaște sau a avut experiență bună cu un anumit model aș fi recunoscătoare pentru sugestie!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Meh, cumperi un laptop la mana a doua cu CPU Intel de generatia a IV-a sau ulterior, sau AMD comparabil, pui ChromeOS Flex pe el și ti-ai rezolvat treaba.

Sau, daca vrei ca bateria sa reziste la opt ore de utilizare neintrerupta, cumperi un Chromebook produs in 2020 sau ulterior, la mana a doua. Nu trebuie sa aiba procesor puternic, ca alea consuma mult.

| NLS a răspuns:

O sa lucrezi direct pe laptop, fara monitor extern?
Care e bugetul de care dispui?
Doresti sa fie nou?

Ce as cumpara eu sub 2000 RON >>>

https://www.pcgarage.ro/......a-la-2200/

Niciunul nu vine cu Windows preinstalat, asta le-ar creste putin pretul.
Daca nu te pricepi la instalarea Windowsului si Office-ului,
creaza-ti un cont de Discord (e anonim 100%, nu necesita telefon sau mail) si te ajut cu placere sa iti instalezi totul, intr-o seara.

Daca stai prost cu bugetul, se poate si mai ieftin, si aproape la fel de performant.
Spune doar cat iti permiti sa cheltuiesti.

PS: stai departe de procesoare Celeron sau Pentium (ambele serii low cost de la Intel).
Minimul pentru Office in zilele noastre pentru o experienta buna, sunt i3 de la Intel, sau Ryzen 3 de la AMD.

In recomandarea mea e un Ryzen 5, mai puternic decat i3 sau Ryzen 3, dar asta iti asigura o perioada mai indelungata de folosire a laptopului (Windows 11 consuma destul de multe resurse, si nu se stie inca cum va fi W12).
Deasemenea, grafica integrata in procesoarele Ryzen este mai performanta decat grafica integrata in Intel.

| gabicoo a răspuns:

Îți trebuie un laptop Office: adică minim I3 sau AMD3, 8 giga RAM 250 giga memorie, dual sau quad core frecvență 3 gigahertzi pentru dual sau 2 pentru quad, 2 porturi usb 2.0, un port usb 3.0 și unul usb C, bateria 3 celule fără sistem de operare. Caută pe Altex ceva care se potrivește cu ce zic eu. Prețul undeva in jurul a 1.700 lei. Windows 11 îți poate pune un prieten care se pricepe - îl pune gratuit dar neactivat, iar Office să-ți pună ăla offline din 2010 sau mai recent - e crakuit de mult și îl au toți IT-știi. Eu am așa ceva luat anul trecut de la Altex - un ASUS Vivobook și merge brici.
Eu merg pe principiul o configurație medie/bunicică cu cât mai puțini bani.

Un sfat: Citește cu atenție recenziile fiecărui laptop din categorie. Cei de la Altex nu cenzurează - dacă produsul e prost, are comentarii negative și primește o stea ei îl lasă.
Succes la shopping.

| ReddY25 a răspuns:

Asus,Dell,Lenovo sau HP

| AdrianGht a răspuns:

Salutare!
Pentru word si filme este de ajuns un laptop de tip office.
Nu este neaparat nevoie de un laptop cu placa video dedicata, dar un procesor bun si memorie ram minim 8 - 16 gb e ok ca sa mearga bine.
Iti recomand modelele de pe https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ sau https://www.pcgarage.ro/ultrabook/

De asemenea iti las un cod de reducere valabil pentru aproape orice comanda pe site: VU2AATJJ
codul se introduce inainte de finalizarea comenzii in sectiunea cosul meu apasand pe "Ai un voucher, cupon de reducere sau card cadou? Click aici sa-l introduci."