| StarB a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum scot parola de la routerul wifi si cum o pun din nou dupa happy Stiu ca pare stupid ce vreau sa fac insa trebuie sa stiu neaparat! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Deschizi Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Internet Explorer sau ce browser vrei tu si in bara de adesa scrii 192.168.1.1
O sa iti apara o casuta in care sa bagi numele si parola si la amandoua bagi "admin" (fara ghilimele). Apoi o sa ai acces la setari si o sa poti urmarii explicatia ce ti-am dat-o mai sus. Ca sa poti accesa acea adresa (192.168.1.1), trebuie sa fii conectat prin cablu la router, sau fie ca setarile lui sa permita accesul la default gateway pentru orice device din retea.

3 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Intri pe Default Gateway (192.168.1.1) cu un browser, scrii userul si parola (admin si admin), apoi o sa ai acces la setari. Acolo intri la Wireless->Wireless Security, in pagina noua ce se incarca bifezi Disable Security si Apesi butonul Save care se afla jos de tot, restartezi routerul si gata.

Ca sa o pui la loc, intri iarasi acolo cum ti-am explicat mai sus, din pagina aia biefi una din metodele de securitate, eu am WEP; WPA/WPA2 (eu ti-o recomand pe ultima) si WPA-PSK/WPA2-PSK, o alegi pe care vrei, apoi ii faci setarile metodei pe care ai ales-o (Alegi versiunea algoritmului de encriptie, algoritmul si setezi parola), apoi apesi acelasi buton Save, restartezi modemul si gata.

| StarB explică (pentru Supps):

Unde este acest Default Gateway? Nu prea le am cu calculatorul asa ca te rog sa precizezi mai in amanunt big grin

| Supps a răspuns (pentru StarB):

Deschizi Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Internet Explorer sau ce browser vrei tu si in bara de adesa scrii 192.168.1.1
O sa iti apara o casuta in care sa bagi numele si parola si la amandoua bagi "admin" (fara ghilimele). Apoi o sa ai acces la setari si o sa poti urmarii explicatia ce ti-am dat-o mai sus. Ca sa poti accesa acea adresa (192.168.1.1), trebuie sa fii conectat prin cablu la router, sau fie ca setarile lui sa permita accesul la default gateway pentru orice device din retea.

| Corbu_Mimi_1975 a răspuns:

As vrea sa scot parola de la routerul wifi