| PascaCrenguta a întrebat:

Bună avem un televizor LG SMART și când îl pornesc apare sigla LG după aud programale se și vad da cu o luminozitate redusa, de abia discern ce apare pe ecran. Am intrat în setări, am încercat sa resetez imaginea, l-am și scos din priza dar nimic. Nici o schimbare. Ma puteți îndruma ce sa fac?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, cum bine spune colegul de mai sus, și-a dat obșescul sfârșit. Adică e KAPUT

| NLS a răspuns:

Pot fi benzile LED care ilumineaza ecranul (sau neoanele, daca e mai vechi).
Nu sunt chiar atat de complicat de schimbat, dava aveti abilitati tehnice.
Dar altfel, se rezolva doar in service.
Ce e ciudat e ca la LG inca nu am vazut sa se arda LED-urile, nici macar dupa 11-12 ani (are tata acasa un LG cumparat de mine in 2012, si am mai vazut altele de prin aceiasi ani).

Iar personal, am acasa 3 modele de LG, cel mai vechi din 2017.

| Korkodeln a răspuns:

S-a dus backlight-ul (iluminarea din spatele LCD-ului), e tipic, din pacate se repara doar la atelier specializat, trebuie dat ecranul jos si schimbate fasiile de leduri din spate.