| anonim_4396 a întrebat:

Cati MB ar trebui sa aiba un installer de Win XP? Daca are 317 MB e in regula?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

E cam mic pentru un xp normal. Acela de 317 MB poate fi SP3-ul care se instaleaza pe un xp gata instalat care nu are SP3.

| Nano94 a răspuns (pentru halogen001):

Acum am inteles! Mersi!

| halogen001 a răspuns (pentru Nano94):

Cu placere happy Un xp professional cu tot cu sp3 in el pe 32 biti are in jur de 650 - 700 MB

| Nano94 a răspuns (pentru halogen001):

Asta era! nu vroia sp2 ci sp3! acum merge, IE este vechi rau, dar pe Opera merge acum happy dupa o saptamana de chin laughing am mai cumparat si windows laughing

| halogen001 a răspuns (pentru Nano94):

Ma bucur ca merge bine happy

Eu nu prea folosesc IE, folosesc firefox si pe xp si pe 7, 8, 10. Daca xp-ul e cu SP2, trebuie descarcat sp3 si instalat (de pe site-ul oficial si xp-ul va deveni xp cu sp3 happy
Firefoxul se mai blocheaza pe unele site-uri sau daca am mai multe pagini deschise, dar m-am obisnuit cu el si il folosesc in continuare happy

Ca sa nu prinzi virusi la navigare pe net, poti folosi sandboxie la navigare, la testare de programe si majoritatea virusilor se opresc in sandbox, si dace ceva nu merge bine, stergi continutul sandbox si totul merge ca nou happy

| Nano94 a răspuns (pentru halogen001):

Asta e pentru IE? Nu folosesc IE! Decat imediat dupa instalarea XP-ului. Eu folosesc Opera de multi ani. Si Firefox/Maxthon ocazional, cand Opera nu-mi permite anumite chestii... Firefox-ul la mine a mers dintotdeauna foarte greu, se misca greoi... si ma deranjeaza grafica sau nu stiu cum s-o numesc happy vizual ma deranjeaza si n-am reusit niciodata nici macar fontul de baza sa-l schimb. in fine!
dar vad ca sandbox (parca am mai auzit de el) nu este freeware... sad bani nu dau happy licenta de unde? laughing N-am nici antivirus cu licenta daramite sandbox happy Cat am avut bani, am cumparat si am stat fara griji! Acum, din pacate, stau pe bara laughing

| halogen001 a răspuns (pentru Nano94):

Sandbox e gratuit pe viata.

In prima luna de la instalare merge normal, dar dupa o luna, la fiecare deschidere a calculatorului, la prima folosire a sandboxului iti apare mesajul urmator
"You have installed Sandboxie more than 30 days ago.
Personal use of Sandboxie is permitted free ofcharge for as long as you wish.
However, the free version will now pause for a few seconds.
This restriction is removed in the paid version of Sandboxie.
In addition, the paid version enables automatic sandboxing for selected programs
For more information and to purchase the software, please click the following link: Sandboxie License Manager
Click to close this window and continue"

Prin urmare, daca acum pornesc calculatorul si pornrsc Opera in sandbox, imi apare mesajul de mai sus, dau click Close, mesajul se inchide si imi apare Opera in Sandbox. In continuare, daca inchid opera, dar nu si calculatorul, pot sa o deschid si sa o inchid de cate ori vreau si mesajul nu mai apare. Daca inchid calculatorul si il deschid din nou, imi mai apare o singura data din nou acel mesaj.

Diferenta intre versiunea platita si cea gratuita, e acel mesaj si in plus, in versiunea cumparata se pot folosi dosare sandbox diferite, simultan. In versiunea gratuita se pot folosi dosare sandbox diferite, dar pe rand. Daca am un program deschis intr-un dosar sandbox numit Sandbox1 si vreau ca alt program sa-l pornesc in alt dosar, sandbox2, atunci trebuie sa inchid programul din dosarul1 si pornesc programul din sandbox2
Daca nu ma deranjeaza sa pornesc ambele programe in acelasi dosar sandbox, atunci le pot porni pe ambele sa zicem in dosarul sandbox1. Daca am licenta cumparata, pot folosi mai multe dosare sandbox simultan. Pentru cei care nu sunt exagerat de pretentiosi, sandbox-ul utilizat in mod gratuit e suficient.

In sandbox poti rula programe despre care nu stii sigur ca sunt sau nu virusate, poti naviga pe net mai in siguranta, deci nu e rau de utilizat - poti instala si rula in sandbox aproape orice program, orice browser, cu exceptia unor programe care instaleaza drivere :)

http://www.sandboxie.com/index.php? DownloadSandboxie

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Inainte de a instala un program, daca nu e prea mare il poti testa pe http://www.virustotal.com/ si aici iti va arata parerea mai multor antivirusuri despre acel program sau fisier.

| Nano94 a răspuns (pentru halogen001):

Cool! happy mersi!

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cam 500 de mb are un xp iso

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu e iso, e exe.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate sa fie pack 1 sa aiba atata nu stiu in fine xp e antic si sistemele pe xp sunt antice degeaba instalezi xp daca componentele sunt vechi

| Nano94 a răspuns (pentru RAY):

Este SP3!
Sunt pe Win 7, dar am nevoie de XP!

| RAY a răspuns (pentru Nano94):

Instaleaza-l ce astepti

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu reusesc sa mai fac un dvd bootabil cu el! cu toate videotutorialele din lume! laughing chiar si cele mai bune!