| anonim_4396 a întrebat:

Cred că am primit un virus. Am dat la pozele mele dar nu mă lăsa să le deschid si au si alt nume. Mie frica sa nu le fi șters! Ajutați-ma cat mai repede!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E clar, e un virus.
Ascunde pozele, iar cu acelasi nume creaza copii cu nume identic, dar cu extensie executabila.
Ruleaza acest antivirus online, ai sanse mari sa te scape de virus.
http://download.eset.com/special/eos/esetonlinescanner_enu.exe

Daca au disparut aceste fisiere ciudate, dar pozele n-au aparut, atunci cauta-ma in privat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa le decripdez, muzica, documente si cel mai important pozele, nu sunt profesionista in acest domeniu, de-asta va rog să îmi explicați pas cu pas, facă se poate, mulțumesc!

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Procedeaza EXACT cum am scris inainte!
Eset antivirus online curata virusul, iar in caz ca nu se vad fisierele te indrum mai departe in pm.

| Rommeo a răspuns:

Cea mai buna si eficienta devirusare, este sa faci un stick bootabil cu un antivirus bun si sa-l rulezi live si de acolo sa devirusezi windows-ul. Vorbesc in cunostinta de cauza, am facut metoda asta pe mai multe PC-uri si am rezolvat problemele in proportie de 90%

| CuriousStuff a răspuns (pentru Rommeo):

Poti sa dai mai multe detalii despre aceasta metoda? Sunt curios. Tu ce folosesti/recomanzi?

| AnthonyWhite a răspuns (pentru Rommeo):

Da-i si toate etapele sau tutorial video cum sa faca asta

| AnthonyWhite a răspuns (pentru Rommeo):

Da-i restart si cum porneste in bios apesi pe F8 de cateva ori pana cand iti apare in ce mod pornesti Windows-ul :
http://www.sevenforums.com/......ptions.jpg

porneste safe mod (o sa dureze ceva pana incarca dar ai rabdare ) si salveaza ce ai nevoie pe stick sau eu stiu

apoi dai restart sa te ocupi de o devirusare

eu ti-am dat metoda pentru a rezolva pozele, ce pare sa fie importante, nu?

bafta!

| Rommeo a răspuns:

Pentru metoda care ti-am propuso uite aici un tutorial facut special pentru tine azi dimineata.
http://romicaprihor.blogspot.ro/......usare.html

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, cred ca ai luat un ransomware :https://en.wikipedia.org/wiki/Ransomware

| Epure_Sorin_1990 a răspuns:

Au cate ceva adaugat la sfarsit? Daca da e posibil sa le ai criptate. Mai exact ai un virus ce cripteaza fisierele de pe calculator si apoi apare mesaj cum ca daca vrei inapoi fisierele sa platesti o anumita suma de bani. Nu plati!