| EvaTramell a întrebat:

Dacă cineva se conectează de pe alt calculator, telefon cu adresa de gmail ( de exemplu comuna. Sa va dau un exemplu. Eu la munca mai intrăm pe mail și odată am uitat sa sterg istoricul. Și cu timpul am început sa intru pe fereastra igocnito sau cu se numește. Se salvează și istoricul? Sau se poate vedeade pe alt calculator dacă pui adresa de gmail și sa se vadă unde ai intrat? Se salvează toate? Fără sa știu eu?

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Modul incognito din chrome si mozilla sau private din internet explorer au grija sa nu salveze datele pe calculator. Adica dupa ce inchizi browserele incognito, vei pierde toate parolele, autocomplete-urile, etc.
Deci, raspunsul pe scurt: pe local nu se salveaza nimic, cu exceptia faptului cand faci download.

In cazul gmail, tu poti sa intrii incognito, si nu se vor salva pe calculatorul local. Anumite date doar se vor salva pe server.

Insa, daca te duci in gmail, in contul de mail, derulezi pagina pana la final, o sa vezi undeva in partea dreapta jos, ceva de genul: "Last account activity:..." si Details. Daca apesi pe details se va vedea o lista a sesiunilor cu ip-urile si orele la care s-au efectuat.

Banuiesc (nu sunt sigur ca ar trebui sa te mai joci un pic cu setarile). Incearca sa te uiti ca sa vezi ce optiuni mai ai.

| EvaTramell explică (pentru cristimihailov):

Nu mai intru deloc. Nu stiu. Eu nu umblu la setări. Doar atâta mi-a zis ca ar trebui sa termin sa mai intru pe mail și pe altele. În ultimul m-am pus pe incognito dar nu știu de unde știe. Și e ok dacă e se conectează pe telefon cu adresa de gmail de la munca și se uita la setări poațe sa vadă? Nu știu nimic de ăsta întreb. Mă gândesc ca istoricul îl poate vedea dar fiind în pagina incognito vede... asta nu înțeleg...

| EvaTramell explică (pentru cristimihailov):

Am uitat sa zic. Am opera. Așa a fost instalat la munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvaTramell):

Nu conteaza ce browser folosesti traficul de internet oricum este inregistrat pe server, admin-ul nici macar nu trebuie sa-ti intre pe calculator ca sa vada ce site-uri ai vizitat. Poti folosi si TOR ca tot degeaba...

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Problema e un pic mai complexa. Cand browsezi pe net lasi urme:
- pe client (browser) in cache
- pe retea (router sau alte sisteme de networking gen servere, etc) - acesta directioneaza traficul si poate fi facut sa raporteze pe unde te-ai plimbat (indiferent de modul in care browsezi).
- pe server (in cazul de fata gmail, care asa cum iti spuneam are o posibilitate de monitorizare a ip-urilor).

Personal cred ca nu vei avea nici o problema.

Daca tii sa monitorizezi neaparat emailul, doar din punct de vedere didactic, eu as face astfel. Fa-ti un cont pe gmail sau outlook sau yahoo de mail si configureaza contul sa citeasca automat mailul din casuta de email target.

Insa repet, nu trebuie sa faci acest lucru deoarece violezi niste drepturi specificate in legislatie. Aceasta actiune din cate cunosc eu este infractiune.

| juvaroncaiulian a răspuns:

Icognito este un modul prin care tu nu ai istoric pe calculatorul sau telefonul tau dar siteurile tot stiu ca tu ai intra adica tu nu vei avea acel site in istoric