| notbekon a întrebat:

De ceva timp tot imbunatatesc un wishlist de pe Pc Garage cu un calculator de gaming pe care vreau sa il cumpar vara (pe la sfarsitul lui iunie).

As avea nevoie de parerile voastre inainte sa il cumpar, pentru ca nu sunt foarte sigur daca am ales componentele bine, si ca nu dau banii degeaba.

Link: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3316532/

Tin sa mentionez ca am ales un i5 special pentru ca stiu ca este cam egal cu un i7 8700 (simplu) si la turbo chiar il intrece (asa am auzit eu).

*Bugetul este de 6500RON

Daca aveti de asemenea alte build-uri pe care puteti sa mi le recomandati, sunt deschis.

Astept parerile voastre! :p

Răspuns Câştigător
| EusebiuPWN a răspuns:

Preturile se schimba de la o zi la alta, apai pana la sfarsitul lunii. Cel mai bine ceri pareri cu 3 zile inainte de achizitie.
Dar ca idee, in momentul asta cam asta iti iese in 6.300 de lei.
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3316532/
Mergi pe i7 8700 fara indoilei, frecventa turbo este de 4. 6ghz, pe cand acel i5 o are de 4. 3ghz. Intr-adevar, poti da overclock acelui i5 pana la 4.9-5ghz, insa e nevoie de un cooler aftermarket bunicel, i7 8700 poate sta si cu cooler-ul stock, pe langa faptul ca mai are si 6 thread-uri in plus, care te vor ajuta mult mai ales pe partea de multitasking, e si o idee mai de viitor.
Am mai pus un 1070ti, chiar daca are tot 8 gb diferenta exista(poti cauta teste pe Youtube.)
In rest, am lasat la fel, doar ramii i-am schimbat pentru ca astea au un pret mai bun, chiar daca au 3000mhz iar tu o sa-i folosesti la 2666mhz. Ah, si placa de baza, care e o idee mai bine dotata, insa nu poti face overclock pe ea, pentru ca oricum acel i7 nu o sa-i poti face overclock.

| notbekon explică (pentru EusebiuPWN):

Multumesc mult, dar mi-ai dat link-ul de la wishlist-ul meu.
Poti sa imi dai la ce ai schimbat tu?

| EusebiuPWN a răspuns (pentru EusebiuPWN):

Daca vrei neaparat cooler aftermarket iti recomand asa ceva. https://www.pcgarage.ro/coolere/scythe/mugen-5-revb/
Sau poti merge pe ce ai pus tu in lista, daca poti suplimenta bugetul.

| notbekon explică (pentru EusebiuPWN):

Nu-i nimic rolling on the floor
Multumesc mult!