| Valentinaldoilea a întrebat:

Buna dimineata!
O persoana cunoscuta a disparut din viata publica. Nu mai pot lua legatura cu el. Nu e vreun drogat sau betiv. Din contra, e posibil sa aiba un serviciu unde e nevoit sa fie mai discret. Am descoperit ca parintii lui au cont de Facebook. Dar eu nu am. Daca imi fac cont sa le scriu, sa le dau numarul meu de telefon sa ma sune si apoi sterg contul, ei mai vad mesajul? Sau se sterge odata cu stergerea contului?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

În cazul ăsta, poți face contul, trimiți mesajul și aștepți un răspuns, după care îl poți șterge. Partea proastă este că mesajele de la persoane care nu sunt în lista de prieteni rămân în așteptare, până sunt verificate de destinatar, nu apar direct în Messenger. E posibil ca părinții lui să nu-l vadă.
Ce să zic... Succes!

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, iti poti face cont de Faceboock si poti lua legatura cu parintii persoanei pe care o cauti, sigur persoana pe care o cauti numai are numarul tau, il poti lasa parintilor le dai datele tale reale nume prenume numar de telefon cu rugamintea ca numarul tau sa il dea băiatului lor, si daca tu pe viitore iti stergi contul mesajul tau ramane la parintii lui acela se va salva in inbox. Doar daca ei sterg mesajul tau din calculatorul lor atunci va disparea, dar fiind persoane in vîrsta nu vor sti sa umble la calculator si atunci il vor citii copiii sau nepotii mesajul tau. De cit timp nu ai mai vorbit cu persoana pe care o cauti? Tu esti femeie sau barbat? Sanatate mult si mult succes sa gasesti persoana pe care o cauti demult.

| Valentinaldoilea explică (pentru CristiDinBucuresti):

Parintii lui lucreaza intr-un domeniu unde au tehnologia la degetul mic. Se vor descurca. Eu nu ma descurc, de aia intrebam.
Evident ca voi da datele reale. Altfel ce sens mai are sa iau legatura cu ei.
Multumesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Mult succes iti doresc scrie le cit mai repede.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce sens are sa caut o persoana care a vrut sa dispara din viata ta si a celorlati?
Poate ca vrea sa scape de trecut, sa fie lasat in pace.
In orice caz, chestia cu facutul contului si apoi stersul nu va functiona, pentru nimeni, fiindca batranii vor vedea ca este un cont fitiv, posibil dubios, odata ce a disparut in enant si cu siguranta nu vor vrea sa comunice nimic fiului lor, care a preferat sa taie legaturile cu toti, din motive serioase.
Nu inteleg, de ce insisti sa intri in sufletul unui om, daca el fuge de tine?
Da-i pace si respecta-i izolarea ca are motivele lui.

| Valentinaldoilea explică (pentru Violleta2022):

Esti tampita tanti!
De unde scoti cont fictiv?
Si nu de mine fuge, nimeni nu il gaseste: fosti colegi, fosti vecini.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Se pare ca tu esti un pic limitat la minte daca esti total incapabil sa intelegi ca omul ala are motivele lui sa nu vrea sa auda de tine si de altii ca tine, de aceea a disparut.
Pentru ce il cauti cu atat ardoare?
Da-i pace si nu-ti fa cont fictiv (ala de vrei sa-l faci si imediat sa-l stergi), ca nu-i normal sa faci asemenea lucruri.
Invata sa respecti deciziile oamenilor si sa-i lasi in pace daca ei nu vor sa fie contactati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă el nu vrea să fie găsit de cei care îl cunosc nici familia lui nu îți va spune unde e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caută pe Facebook cont cu poză cu el dar care are alt nume.

| adryang78 a răspuns:

În legătură cu contul de Facebook nu știu ce să-ți răspund, adică n-am idee dacă se mai vede mesajul după ce ai șters contul.
Dar, dacă zici că nu-l poate găsi nimeni de ce nu mergi la poliție? Poate i s-a întâmplat ceva.

| Valentinaldoilea explică (pentru adryang78):

Nu cred ca e asa de grav. De aia vreau sa vad ce spun parintii sai.

| Valentinaldoilea explică (pentru adryang78):

Am inteles acum. Multumesc mult!

| adryang78 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

N-ai pentru ce. Mă bucur dacă am reușit să te ajut, cât de cât. happy

| adryang78 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

În cazul ăsta, poți face contul, trimiți mesajul și aștepți un răspuns, după care îl poți șterge. Partea proastă este că mesajele de la persoane care nu sunt în lista de prieteni rămân în așteptare, până sunt verificate de destinatar, nu apar direct în Messenger. E posibil ca părinții lui să nu-l vadă.
Ce să zic... Succes!

| Cipi1212 a răspuns:

De ce să îți ștergi contul? Normal că tot ce ai postat pe acel cont se șterge: date personale, Nr de telefon etc.