| Pakyeri a întrebat:

Buna,după ce se termina vara as vrea sa incerc sa fac un calculator,vreau sa fac un calculator low-end(daca tot e prima data sa nu dau banii pe componente scumpe și să văd că nu reușesc nimic; P), daca reușesc o sa incerc sa cumpăr piese mai bune.
Dar nu mă prea pricep deci am câteva întrebări:
1.Placa de baza trebuie trebuie sa fie compatibilă cu procesorul și memoria RAM? și cu placa video?
2.Carcasa trebuie cumpărată după formatul plăcii de bază sau.și carcasa o aibă plăcută aceia cu porturi sau vine cu placa de baza?(asta ma lăsat puțin confuz)
3.Partea cu cabluri, ce cabluri sunt și unde mai exact se conectează

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Gasesti aici in mare ce te intereseaza:
https://www.youtube.com/watch?v=mS6N-VS9yKM

| Pakyeri explică (pentru Wr3nch):

Buna,încă ceva
La partea de compatibilitate:placa de baza și procesorul trebuie sa aibă același Socket și Ramul același ddr cu placa?

| Wr3nch a răspuns (pentru Pakyeri):

Da.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cand vrei sa-ti cumperi, da-mi mesaj cu bugetul, si te-ajut cu sfaturi/idei pentru o configuratie personalizata.

| XYZ02 a răspuns:

1.Placa de baza trebuie sa fie compatibila cu procesorul(aici este vorba de socket) si cu RAM-ul(aici este vorba de DDR3/DDR4).
NU are nicio legatura cu placa video.
2.Da,exista carcase ATX, mATX, microATX etc. Daca nu este compatibila nu ai putea monta placa de baza pe ea, aici de obicei nu este o problema(rare ori unele carcase nu suporta ATX care este cel mai mare format, pe care si ti-l recomand)
3.Aici este putin mai complicat, o sa primesti toate cablurile de care ai nevoie in cutia componentelor, totusi cel mai bine te uiti la un tutorial pentru asta

| Pakyeri explică (pentru XYZ02):

Buna,la a 3 a întrebare mă refeream la cablurile din carcasa, cablurile acelea vin la carcasele cu sau fara sursă? sau la ambele? și acele cabluri sunt de la porturile carcasei (usb 2.0, 3.0, butonul de pornire etc.)?
Am uitat sa pun asta în întrebarebig grinaca cablurile de mai sus și sursa se conectează la placa de baza

P.s Scuze pentru atâtea întrebări

| XYZ02 a răspuns (pentru Pakyeri):

Da,sunt incluse in carcasa, daca nu te pricepi mai bine te duci la un service sa ti-l instaleze, mai mult de 50 de lei nu este.
Cunosc pe cineva care din nefericire si-a scurtcircuitat placa de baza