| Adelina6666 a întrebat:

Bună, este normal ca în mai puțin de o lună să îmi scadă 3 la sută din viața bateriei? Am un iPhone 14 simplu și l am cumpărat cu 97 la sută baterie, iar acum are 94. Ce fac greșit și cum pot să îi prelungesc viața telefonului?

2 răspunsuri:
| nicolass27529 a răspuns:

Daca stai cu el la incarcat asta este cauza pentru care iti scade sanatatea bateriei incearca sa il incarci de minim 1-2 ori pe zi până la 80-90 %

| relian a răspuns:

Ce faci gresot? Il folosesti laughing Cu cit il folosesti mai mult, cu atit bateria slabeste, sanatatea aia ce spui tu se duce.
Este ca si cum ajungi la repede la sfarsit. O baterie are o viata, are un X numar de incarcari. Daca consumi repede acele incarcari, viata se ascurteaza.
Asa ca evita sa folosesti telefonul foarte mult.Tot 14 am si eu dar pro si la mine pana acum o luna arata tot 100% laughing acum arata 98%, dar eu folosesc tel; efonul putn, doar sa vorbesc, dau un mesaj, chestii banale, nu ma uit la filme pe telefon, nu ma joc jocuri, nu stau pe internet toata ziua, doar asa cand am nevoie, adica cam rar.