| Äđĺĺ a întrebat:

Buna eu am la calculator 1 GB RAM si pe placa de baza sunt doar doua sloturi ( un slot cu 512 si celalalt cu 512 ) vreau sa stiu daca pot sa mai pun sloturi pentru a marii RAM-ii.

Trebuie cumva schimbata placa de baza? sau este cam veche... are 3.00 Ghz

As vrea sa ii mai pun un slot si acolo sa ii pun 2 GB RAM să am in total 3 GB RAM

Deci se poate pune un slot pe placa de bază?

O imagine : http://img132.imageshack.us/i/memory2p.jpg/

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| Kattan a răspuns:

Cred ca incurci rau lucrurile.
1) placa de baza nu are 3.00 GHz; poate procesorul
2) cred ca te referi la cate placutze de memorie ai: 2; sloturi ai 4 (2 ocupate, 2 goale)
3) ai mai multe posibilitati in cazul acesta: fie le scoti pe cele doua si iti pui altele decat vrei tu; fie mai adaugi doua de cate 1 GB sau cat ai nevoie (trebuie sa verifici in manualul placii de baza pentru a vedea cat "duce" placa de baza)
Si ca sa-ti raspund la intrebarea finala... 4) nu poti adauga lucruri fizice pe placa de baza (cum ar fi slot memorie, socket procesor etc.)