| anonim_4396 a întrebat:

Bună, îmi poate recomanda cineva un aparat foto bun pentru începători?
M-ar interesa mai mult pentru idei artistice!
Niște sfaturi în materie de foto-video?
Iar referitor la aparate foto pentru început, care ar fi mai bune DSL-uri sau cele digitale?
Ce accesorii recomandați?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" care ar fi mai bune DSL-uri, sau cele digitale?"

toate-s digitale, te gândeai cumva la mirrorless?

| NLS a răspuns:

Care e bugetul pentru aparat? (aparat + obiectiv, fara accesorii)

Care sunt asteptarile, pretentiile? (cadre cat mai bune pentru Instagram, sau doresti sa faci un blog foto, vlog, etc)

Ce fel de fotografie va predomina? (peisaj, portret, arhitectura urbana in exterior, arhitectura de interior, fotografie de produs, timelapse,... )

Doresti cadre de calitate atunci cand ai lumina mai slaba? (seara, la apus, la rasarit, in interioare slab iluminate (pesteri), sau acolo unde e interzis blitzul (biserici, muzee, castele))
(In acest ultim caz pretul aparatulul, mai bine spus al obiectivului, creste considerabil).

Doresti sa fie foarte usor transportabil, sa nu te incomodeze?
In acest caz un mirrorless ar fi mai util decat un DSLR.

Drept accesorii, indiferent de tipul de fotografie, ar fi ideal un blitz extern si un trepied (sau mai bine un gimbal pe 3 axe, dar sunt scumpe).

PS: DSL nu exista
Inainte sa apara aparatele cu senzor digital DSLR (Digital Single Lens Reflex), aparatele din gama superioara se numeau SLR (Single Lens Reflex).

Insa pentru inceput, mai ales daca bugetul nu e foarte mare, si nu ai de gand sa cheltui o caruta de bani pe obiective, iti recomand

Olympus OM-D E-M10 Mark III

sau Canon EOS M200

https://www.f64.ro/......ate-foto/d

Oricare dintre ele e foarte bun, filmeaza la rezolutie 4K, si sunt de tip mirrorless, adica mai usoare si mai mici decat un DSLR. (tehnologia de functionare e aproape neschimbata, la Mirrorless lipseste doar oglinda de tip pentaprisma prin care vedeai imaginea in vizor la DLSR. Unele mirrorlessuri au si ele vizor, dar imaginea se transmite direct de la senzor).

Principalul dezavantaj al mirrorless-urilor din zilele noastre (mai noi de 2-3 ani): bateria e mai mica decat la un DSLR.

In schimb sistemul de autofocus este mai bun (mai exact) decat la clasicele DSLR, pentru ca s-a renuntat la senzorul separat pentru autofocus, si citirea se face direct de pe senzorul foto principal.
La inceputuri, in 2010, acest mod de a citi era mai lent, insa in ultimii 2-3 ani a evoluat foarte mult, si acum sunt cam la egalitate.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cum a zis si sierra1, cred ca te refereai la Mirrorless, dar si acestea sunt tot digitale, vezi comentariul meu de mai sus referitor la tehnologia de functionare.

Numele complet pentru acest tip de camera ar fi:

Mirrorless Interchangeable-Lens Camera (MILC)
dar se mai foloseste uneori si
Digital Single Lens Mirrorless (DSLM)

Numele cel mai des intalnit, este simplu: Mirrorless

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mirrorles e gemulețul îla micuț din fața ta prin care te uiți?

Buget : 1000-1500 lei maxim

"Ce fel de fotografie va predomina? (peisaj, portret, arhitectura urbana in exterior, arhitectura de interior, fotografie de produs, timelapse,... )" -
Portet, peisaje, fotografie de produs - cumva toate combinate împreună, dar și separat; depinde!

Referitor la lumină - să iasă niște cadre cât de cât decente!

Ideea e că am niște idei în materie de foto, da nu am pus niciodată mâna pe un aparat foto!
Nu am avut ocazia!
"Doresti cadre de calitate atunci cand ai lumina mai slaba?" - da și nu!

"Care sunt asteptarile, pretentiile? (cadre cat mai bune pentru Instagram, sau doresti sa faci un blog foto, vlog, etc)"

Oameni, animale, mediu ambiental...

Depinde de ceea ce doresc să fotografiez!
Ideea e că ceea ce am în minte mi-am propus să ajungă pe coperta unei reviste; sau în interiorul ei, referitor la un subiect anume!
Un mini album foto artistic!
Eu am niște idei de în materie de fotografie care cred/ zic eu ar putea ajunge pe/ în reviste, sau chiar și pe internet de ce nu!
Numai după cum am mai menționat nu am pus niciodată mâna pe un aparat de fotografiat profesional!
Singurul aparat pe care am pus mâna, era unul negru din plastic fabricat în China cred, nu știu sigur; care era cu film în el, și care trebuia developat pe urmă! (Avea și bliț)
Singurele poze care le-am făcut în ultima perioadă, au fost cu telefonul mobil!

Freau să fac poze ca cele de pe/ din reviste!
Nu cum fac de-obicei oameni fotografii de amintire!

(Vreau să știu dacă pe lângă aparat, trebuie editate/ modificate fotografiile în vreun program ceva, pe calculator; sau sunt unele care au încorporate în ele?)

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, "gemuletul" mic din partea de sus a aparatului e vizorul. Pe unele modele de mirrorless lipseste, pentru a tine pretul jos, si pentru ca pentru multa lume e mai comod sa urmareasca direct pe ecran.

http://ksdigiartportfolio.weebly.com/......4_orig.jpg

Asta inseamna mirrorless.
Lipseste oglinda inclinata din mijloc,
lipseste pentaprisma care preia lumina (imaginea) de la oglinda si o transmite vizorului.

Mai lipseste oglinda secundara, care transmitea la DSLR raza de lumina catre senzorul de Autofocus,
Si lipseste bineinteles senzorul de Autofocus din partea de jos (dupa cum spuneam in primul mesaj, Autofocusul se realizeaza la mirrorless folosind direct imaginea formata pe senzorul principal).

La unele modele de mirrorless lipseste si vizorul (te uiti pe ecran), dar mai nou, apare pe majoritatea modelelor cu pret mediu (peste 2000 RON).

Editarea se face ulterior,
in Photoshop (abonament ~18 euro pe luna),
Affinity Photo (50 euro pe viata) (asta folosesc eu)
sau GIMP (gratuit)

Editare poti face pe orice poza, dar ar fi foarte indicat sa salvezi pozele in format RAW.
La cele in format JPEG nu poti obtine nimic relevant, pentru ca e un format compresat, din care lipseste informatie. E la fel ca MP3 la audio (FLAC sau ALAC sunt formate audio care contin toata gama de frecvente, din MP3 lipsesc ).

NU ai cum sa faci poze ca cele de pe copertile revistelor cu un aparat de 1500 RON.
Nici macar pe aproape.
Acele fotografii se fac cu aparate ce incep cu
1000 eur ++ doar aparatul, fara obiectiv.

Un obiectiv de calitate incepe si acesta tot de pe la 800-1000 euro (depinde foarte mult, exista multe tipuri de obiective, eu ma refer la cele pentru portrete, folosite in mediul profesional).

Eu am un Canon 70D si un obiectiv cu zoom de 17-55mm, cu apertura de f/2.8, au fost impreuna 1800 euro acum cativa ani. (900 eur aparatul, 900 eur obiectivul)

Pentru a face o poza "de revista" e nevoie de senzor FullFrame, adica un senzor digital la fel de mare precum senzorul clasic de 35mm, de la aparatele cu rola de film fotografic.

La aparatele foto pentru utilizatori obisnuiti exista
niste senzori de dimensiuni mai mici, numiti APS-C.
Si acestia obtin cadre faine, (inclusiv DSLR-ul meu are un astfel de senzor,) dar nu la fel precum un senzor FF.

Deasemenea, pentru efectul de estompare a fundalului, ai nevoie de acelasi senzor mare (FF) si de un obiectiv cu deschidere mare a diafragmei.
Deschiderea diafragmei se mai numeste apertura, si se exprima printr-un numar, numit f/stop, sau f/number.

Exemplu>
un obiectiv cu apertura mare (deci ideal pentru fotografie cu pretentii) este cel care are inscriptionat pe el f2.8, f/1.8 sau f/1.4

iar unul cu apertura mica (deci mai putin calitativ) este cel pe care vezi f/3.5, f/5.6 sau f/6.3...etc

Fotografia se formeaza lasand o cantitate potrivita de lumina sa "bombardeze" senzorul foto, o anumita perioada de timp.

4 parametri conteaza mult si influenteaza fotografia finala:

1) marimea senzorului si tipul lui, dar in ziua de azi se folosesc peste tot senzori CMOS (cei CCD au fost mai buni o perioada, insa astazi cei CMOS au luat avans si i-au depasit)

2) apertura (deschiderea maxima a diafragmei) cat mai mare, deci numarul de dupa f/ cat mai mic.

3) timpul de expunere folosit
Acestea poate varia intre 2-3 de secunde de exemplu, si pana la a 1000 parte a unei secunde (1/1000) sau mai mult.
Cu cat timpul de expunere creste, intra mai multa lumina pe senzor, dar apare fenomenul de blur in imagine. (pentru ca elementele fotografiate se misca in acel scurt interval de timp).

4) sensibilitatea ISO a senzorului foto
un ISO mic inseamna ca e mai putin sensibil la lumina, dar pastreaza detaliile si elimina zgomotul.

Crescand ISO-ul, senzorul primeste mai multa lumina, deci in teorie ar trebui sa fie perfect.
Insa nu traim intr-o lume perfecta - cand creste cantitatea de lumina prin cresterea sensibilitatii, apare si zgomotul in imagine (acei "purici").

Deci trebuie sa gasesti un echilibru intre valoarea ISO folosita, timpul de expunere, si deschiderea diafragmei.

Poti folosi modul Auto, in care doar apesi pe buton si gata poza, dar in acest fel nu obtii imagini de calitate, artistice.

Fotografia de care spui tu, se obtine cu unelte relativ scumpe si foarte scumpe, si cu nitel (mai mult) studiu despre cum se formeaza o imagine.
Plus cunoasterea celor 3 parametri (valoare ISO, timp de expunere, si apertura), si a altor caracteristici ale unei imagini perfecte: de exemplu trebuie sa stii cand imaginea e perfect expusa, cand este subexpusa (detaliile lipsesc, pentru ca anumite zone din imagine sunt mai intunecate decat in realitate), si cand este supraexpusa (din nou lipsesc detaliile, pentru ca poza contine zone mai luminoase decat in realitate).

Degeaba ai in minte ce vrei sa obtii, daca nu stapanesti tehnica, si nu stii ce ar trebui sa reglezi ca sa obtii acea imagine perfecta.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Cu partea tehnică mai lăsat mască!
În rest mă uimești de câte detalii explicative mi-ai dat, și mulțumesc de asemenea!
Oricum, în concluzie ce aș putea face să realizez acele idei?
Să cumpăr un aparat folosit + accesorii?
Să închirieriz unul?
Să apelez la un fotograf profesionist; și sub îndrumarea și cu ajutorul lui să le aduc la realitate?
(Numai că mi-ar fi teama să nu îmi fure ideile)

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Fie te apuci si inveti ce reprezinta acele notiuni si cum lucreaza ele impreuna pentru a da un cadru cat mai bun (apertura, sensibilitate ISO, timp de expunere, histograma pentru urmarirea expunerii),
intai teoretic, apoi experimentezi practic cu un aparat chiar si mai de incepatori/utilizatori obisnuiti.

Insa daca scopul tau e sa realizezi poze cat mai wow pentru coperta unei reviste ACUM, si nu dispui de timpul necesar sa inveti, sa capeti experienta si sa te perfectionezi, mai bine apelezi la serviciile unui fotograf, pentru ca iti garantez ca achizitionand un aparat cat de cat decent la mana a doua, tot nu o sa poti scoate din el ce doresti.

A luat maica-mea aparatul meu intr-un concediu in China, si pe langa faptul ca s-a intors dupa 10 zile cu 2000 de poze (un fotograf profesionist ar fi facut maxim 200), abia am ales 10-12 cat de cat deosebite, asa cum spui tu, "de coperta".

Daca doresti pozele pentru participarea la un concurs de creativitate, nu merge a doua varianta, pentru ca nici un fotograf nu iti va da drepturi de autor asupra materialului creat de el nici contra cost (cei pe care ii cunosc eu nu ar face asa ceva cel putin).

Fotografia la nivel avansat/profesionist, cere timp.

PS: in afara de aparatul in sine, fotografia de revista cere iluminarea perfecta.
Degeaba ai un aparat de 5000 euro, daca nu ai/nu stii cum sa creezi iluminarea optima.

De cele mai multe ori un blit extern (obligatoriu cu difuser) nu e suficient, trebuie sa ai iluminare din spate a subiectului, din lateral stanga... etc...

Uite aici un fisier PDF creat de mine cu principalele notiuni. L-am facut pentru o amica ce voia sa invete fotografie, dar nu avea habar de nimic.
Ea zice ca i-a ajutat mult.
Nu am pretentia sa spun ca e perfect si poate fi inteles usor de catre oricine, dar m-am chinuit sa fie cat mai simplu si in acelasi timp sa ofere majoritatea informatiilor necesare.

Linkurile de pe prima pagina sunt niste "simulatoare de aparate foto" unde observi vizual diferenta intre diferiti parametri (in primul rand cei 3 despre care am tot vorbit).

https://mega.nz/file/c3YQwBrY#QvjWYEdnhm4caIzXo6Ndj6TXHLx3zbYrwB9LQyJRR6I

| nuamabsolutnicioidee a răspuns:

Încearcă Canon sau Nikon =)

| Diana1306 a răspuns:

Buna! Eu te-as sfatui sa cumperi un aparat foto mai bun(chiar daca este mai scump) pentru o calitate mult mai buna a pozelor. Iti las un link unde o sa gasesti mai multe tipuri de aparate foto dar si detalii despre acestea: https://www.gardianul.ro/electronice/cel-mai-bun-aparat-foto/