| Anon1mxD a întrebat:

imi puteti spune temperatura normala la pc cu un procesor amd Athlon 64, 2400 MhZ (3400) si o placa de baza asus k8v-x?!

6 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Depinde de cooler...in idle ar fi in jur de 35 grade si in full load nu ar trebui sa depaseasca 60

| andtim a răspuns:

Eu am laptop cu procesor i5 2nuclee 2. 26ghz si ajunge la 100 grade cu turboboostul pornit 2. 5ghz si nu se opreste la 70 grade! temperaturile depind si de procesor si de placa dar si de cat de bine e fixat cooleru pe procesor cu pasta aia termoconductoare si cat de bun e cooleru(daca e stock...merge dar daca ai procesor puternic nu se merita sa-l tii) in mod normal la AMD Athlon 64 3000+ (am eu pe pc) tine in jurul valorii de 42-43 grade C. la tine ma gandesc ca e sub 50. oricum procesoarele rezista la temperaturi peste 100 de grade numai ca temperaturile sunt limitate pentru a nu deteriora componentele din jur (socket, placa de baza, condensatori, etc)

| HelpMeNow a răspuns:

Iti spun eu, temperatura normala este pana in 60 grade celsius big grin

| TheSundărSitaara a răspuns:

Incearca cu SpeedFan, ar trebui ca temperatura corecta sa foie cea din BIOS(Basic Input/Output System), o componentă software de bază a calculatoarelor (PC-uri şi servere) care face legătura între componentele fizice (hardware) şi sistemul de operare utilizat pe maşina respectivă. Iar ca soft ti-as sugera sa folosesti ITE smart guardian, care iti va afisa, printr-o fereastra(window), temperatura BIOS-ului si al tuturor celorlalte componente al pc-ului pe desktop.
Daca trece de 50-55 inseamna ca ai o problema, la 60 opresti pc-ul imediat si la 70 se inchide singur se inchide singur ca nu mor procurile asa una doua (la AMD nu stiu dar la INTEL cand au 70 se opresc singure, era un filmulet pe youtube cum scotea coolerul de pe procurile AMD si INTEL intr-un joc la Intel se oprea ingheta jocul, iar la amd ingheta jocul, dadea eroare si iesea fum din proc pana se prajea de tot)
inc-o varianta pentru a afla temperatura bios-ului: restartezi PC-ul si apesi F2, daca ai bios AMI sau DELETE, daca ai Award! si intra in bios! Temperaturile le gasesti, de obicei, la Basic Sistem Configuration.

Alte modalitati de a afla ce temperatura are bios-ul tau, cand stai pe mess sau navighezi pe internet(depinde si ce progame ai pentru folosirea depistarii temperaturii):

everest = 38-39;
fanspeed = 48;
coretemp = 36 constant nu se mai schimb nici peste 10 ore;
tealtemp = 31 nu se mai schimba.

Cam atat, bafta multa in continuare!happy

| Anon1mxD explică:

Depaft procesorul sta cam pe la 55! dar am am speedfan si temp: sta doar in 64?! dC?! ce e temp:?!

| Bogdantpu98 a răspuns:

Daca e descarca SpeedFanwinking