| rickmave a întrebat:

Incerc sa caut o lista de preturi la toate modelele de DSLR-uri Canon, vreau sa fac o comparatie intre ele si ordinea cronologica a aparitiilor pe piata. Ma poate ajuta cineva?

1 răspuns:
| radwoo24 a răspuns:

Salut! Vreau sa iti spun ceva destul de important. In urma testelor efectuate Nikon este cu mult peste Canon si, aproape in toate cazurile, se intampla mereu ca o firma specializata pe fabricarea unui singur domeniu (de exemplu: aparate foto) sa fie mult mai buna ca una ce fabricheaza mai multe tipuri de produse printre care si aparate foto.

Iti recomand sa iti cumperi Nikon D3100. Este o super-oferta si in Altex, Media Galaxy (parca si Domo) si pe net gasesti pe emag.ro la 2500 lei (dslr-ul + geanta + card + 2 obiective) Cea mai buna oferta pe care am vazut-o la un Dslr bun (chiar bun, nu panarami).

Sa iti zic o lista cu Dslr-urile de la Canon :
EOS 1000D
Cu un senzor CMOS de 10, 1 megapixeli şi tehnologie moştenită de la modelele profesionale Canon, camera EOS 1000D oferă puterea imaginii EOS într-un pachet accesibil ca preţ şi uşor de utilizat.

EOS 450D
Camera EOS 450D combină performanţa absolută cu utilizarea simplă, într-un corp ergonomic, cu greutate redusă. Captaţi imaginile din natură cu ajutorul senzorului CMOS de 12, 2 megapixeli şi cu ajutorul celor mai avansate tehnologii Canon.

EOS 1100D nou
Avansată, compactă şi accesibilă: primii dvs. paşi în lumea fotografiei DSLR, simpli - datorită Canon EOS 1100D.

EOS 500D
Cu EOS 500D, fiecare parte a poveştii dvs. devine realitate. Captaţi fiecare detaliu cu o rezoluţie uimitoare de 15, 1 megapixeli sau comutaţi la înregistrarea video perfectă, în Full High Definition.

EOS 550D
Surprindeţi povestea în detalii uimitoare cu EOS 550D. Beneficiind de libertatea creativă de a captura imaginea decisivă, puteţi vedea toate detaliile apusului de soare din vacanţă sau urmăriţi desfăşurarea meciului local de fotbal.

EOS 600D nou
Cu o rezoluţie de 18 megapixeli, cea mai mare din clasa sa, un design intuitiv pentru utilizator şi cu întreaga familie EOS de obiective şi accesorii la dispoziţia dvs., EOS 600D elimină orice obstacol din calea fotografiei dvs.

EOS 60D
Descoperiţi-vă latura creativă cu EOS 60D. Exprimaţi-vă cu ajutorul fotografiilor sau filmelor Full HD incredibile utilizând ecranul LCD cu unghi variabil şi funcţiile avansate de creaţie.

EOS 50D
Combinaţia perfectă de viteză şi calitate, senzorul CMOS de 15, 1 megapixeli şi procesorul DIGIC 4 ale camerei EOS 50D oferă o performanţă ISO superbă, de excepţie, flexibilitate la fotografiere şi o calitate fără compromisuri a imaginii.

EOS 7D
Construit pentru a satisface pasiunea fotografilor. Cu senzor de 18 MP, fotografiere la 8 cps, ISO12800, vizor inteligent şi filme Full HD 1080, EOS 7D oferă performanţă în condiţii de versatilitate fără precedent.

EOS 5D Mark II
EOS 5D Mark II full-frame reuneşte o rezoluţie extraordinară cu înregistrarea cu 3, 9 cps şi performanţa ISO de excepţie. Adăugarea funcţiei de înregistrare a filmelor Full HD extinde graniţele fotografiei.

EOS-1D Mark IV
Cu o viteză şi rezoluţie de vârf, EOS-1D Mark IV capturează extraordinarul. Îngheţând mişcarea la 16, 1 megapixeli şi la 10 cps şi oferind imagini video Full HD, camera EOS-1D Mark IV este pregătită pentru orice.

EOS-1Ds Mark III
O rezoluţie full-frame de 21 megapixeli, cu flexibilitatea oferită de sistemul EOS SLR. Beneficiaţi de procesorul DIGIC III, designul solid şi tehnologiile care redefinesc performanţele SLR.

Daca vrei detalii despre Nikon te pot ajuta si cu produsele lor. Funda?