| suităr a întrebat:

Bună!

Mi-am cumpărat un laptop HP care merge bine, dar am o mică problemă. Deși recunoaște rețeaua WiFi de acasă, nu se conectează la ea. Nu spune că parola e greșită sau ceva, doar "Nu se poate conecta la această rețea." Am încercat să-l conectez la hotspot mobil să văd dacă are el ceva și n-am avut nimic.

+ dacă-l conectez la router cu un cablu HDMI merge brici laughing Cum fac să mă conectez la WiFi?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Odata ce ai actualizat toate driverele, odata ce routerul emite pe o frecventa 2.4 sau 5ghz pe care laptopul s-o poata detecta, odata ce tu ai placa de wireless instalat, si functionala, si frecventa incerci s-o schimbi ori pe auto, ori pe 20mhz, ori pe 40mhz din placa wireless, si nimic nu e defect, ar trebui sa fie totul ok.

Bula
| Bula a răspuns:

Explica-ne si noua, cum conectezi router-ul cu laptopul prin cablu HDMI!
Am fi recunoscatori!

"Nu se poate conecta la aceasta retea" inseamna ca nu e buna parola.

1. Verifica daca ai introdus corect parola! Literele majuscule si minuscule au coduri diferite, deci tastarea gresita duce la parola necorespunzatoare.

2. Verifica daca ai accesat router-ul TAU. In multe locuri functioneaza mai multe routere si deseori se confunda la accesare, ceea ce duce automat sa nu corespunda parola.

3. Vrifica functionarea routerului wi-fi si cu un alt dispozitiv (de exemplu cu un telefon mobil)

Daca nu-ti apare numele router-ului pe lista wi-fi, atunci trebuie resetat (scos din priza 1-2 minute, dupa care se conecteaza inapoi si se mai asteapta inca 3 minute, pana ce se auto-configureaza router-ul).

| PainTech a răspuns:

Cablu HDMI? Cred ca te referi la ethernet. HDMI e pentru video.
E foarte posibil ca parola sa fie gresita.

Alte solutii posibile :
- Reinstaleaza placa de retea ( driverul, nu componenta ).
- Driver gresit / incompatibil pentru placa de retea.

https://windowsreport.com/windows-10-cant-connect-this-network/

| Anonim99876 a răspuns:

Nu ai driverul de internet! Descarca driver-ul si o sa-ti mearga

| Cîrștioabă a răspuns:

Laptop-ul tău nu are driverul de internet.

| FlorinCatalin1996 a răspuns:

Incearca sa ii bagi driverul si dupa sa ii faci update