| Bianca_2202 a întrebat:

Buna :* O mica/mare problema. Mi-am cumparat de ceva timp un router si, pentru a nu face o greseala, am chemat pe cineva la instalarea lui. Ei bine, acea persoana a "blocat" routerul astfel incat sa nu se poata conecta la internet decat laptopul. (daca vreau sa intru pe telefon si sa iau internet prin wirlles de la calculator, imi arata reteaua respectiva, pot da "CONECTARE" si atat! astept mult si bine). Din cate am inteles trebuie sa intru la setarile routerului, sa caut "wland" si dupa sa scriu MAC-ul de la telefon. (nu gasesc niciun wland, niciun mac, nimic)

Intrebarea mea: cum fac sa ajung pana acolo, cum gasesc wland-ul ala? laughing x_X
Multumesc anticipat celui ce ma poate ajuta! :*

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Ai introdus parola pe telefon?
La routerul se pune parola ca altii sa nu se poat aconecta si sa i-a internet gratis de la tine.

| Bianca_2202 explică (pentru horia2012):

Exact asta e problema mea. Nu imi permite sa scriu vreo parola pentru ca nu are niciuna. Routerul a fost instalat astfel incat sa nu poata lua internet decat laptopul. trebuie sa intru prin setari, dar nu stiu pe unde sa umblu pentru a ajunge la etapa in care sa scriu MAC-ul telefonului.

| horia2012 a răspuns (pentru Bianca_2202):

Asta depinde de programul de instalare al routerului. Fiecare router e altfel. Il poti dezinstala din control panel -add and remov progarms si instala din nou.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca wland este vorba, ci de wlan. Trebuie sa fie undeva setarile.

| petrescuionut a răspuns:

Cel mai simplu si bine este sa te uiti prin instructiuni aveai alea in fata chiar asa de greu era sa-l instalezi uitate prin instructiuni
atunci cand cumperi un ruter iti da instructiunile daca greseti ceva uitate acolo