| ȚestoasăTanără a întrebat:

Buna, oare ce camere foto pentru incepatori recomandati?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca depinde putin si de tipul fotografiilor pe care vrei sa le faci, si de buget.
Eu nu am experienta in acest domeniu, dar corect mi s-ar parea sa intri intr-o comunitate de fotografi (grup Facebook sau forum), ca sa afli niste modele de camere, de preferat SH, cu care ai putea incepe acest domeniu.
Bineinteles, cu accesoriile specifice tipului de fotografii pe care iti doresti sa il faci. La unele e obligatoriu stativ, la altele nu, obiectivele au si ele functii diferite, etc.

| NLS a răspuns:

Depinde de ce buget ai, si cam ce vrei sa realizezi/ ce pretentii ai.

Portrete?
Natura?
Arhitectura urbana?
Fotografie de studio?
Timelapse?

Poze de concediu, ca hobby dus la extrem, dar inclusiv in interioare slab iluminate si unde nu e permis cu blitul integrat? (biserici, pesteri, muzee)

Doresti sa iti castigi pe viitor painea din asta?
Inca o data, bugetul dicteaza tot.
Fotografia "la nivel inalt" este un hoby super costisitor.

In functie de ce doresti sa realizezi, o sa constati ca ai nevoie de niste filtre ND, un trepied stabil, posibil un blitz extern pentru sincronizat cu aparatul, vreo 2-3 carduri, o baterie de rezerva.

Daca bugetul se invarte in jurul valorii de 3000 RON,
probabil Sony Alpha ZV-E10 este raspunsul.

https://www.f64.ro/......vlogging/p

Sau A6100 la 3500 RON.

https://www.f64.ro/sony-alpha-a6100-black-kit-16-50mm/p

Nu ai nevoie de mai mult ca incepator, aceste aparate sunt suficient de "user friendly" cat sa poti invata pe ele fotografie,
sunt suficient de complexe, cat sa te determine sa vrei sa obtii mai mult din ele, si sunt suficient de "limitate", ca sa poti vedea si intelege tu insuti (dupa un timp) daca ai nevoie pe viitor de ceva mai profesional sau nu.

| AdrianGht a răspuns:

Buna! eu am merge pe un model de la Sony sau de la Canon.
poti vedea aici un articol despre o camera foarte buna de la Sony abia lansata: https://alegerismart.ro/camera-pentru-vlogging-sony-zv-e10-ii/

sau aici ai alte cateva modele interesante:

1.Sony: https://event.2performant.com/......ents/click

2. Canon: https://event.2performant.com/......ents/click

Bineinteles ca sunt multe modele. Conteaza si pentru ce o folosesti si ce buget ai disponibil. Iti recomand sa alegi o camera de tip mirorrless pentru ca este ultima tehnologie aparuta.
De asemenea daca comanzi de pe PC Garage o camera foto sau orice alte produse, poti sa incarci codul de voucher VU2AATJJ la finalizarea comenzii si primesti o reducere in plus.

Mult succes!