| Adutzu2 a întrebat:

Cum fac sa booteze Windows direct fara să-mi mai apară așa: https://ibb.co/XsHp4HC?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Porneste utilitarul: msconfig.exe
(il poti porni cautand direct msconfig in bara de cautare, sau...
poti rula utilitarul "Run", in care scrii apoi: msconfig.exe)

Te duci la tabul al doilea, numit: "Boot"
Vezi daca nu cumva sunt acolo 2 intrari.
Pastrezi intrarea care indica spre partitia C:\\ si o faci Default
pe cealalta o stergi
(ar trebui sa indice spre o alta partitie sau un alt HDD fizic)

Apply
Ok
repornesti PC-ul.

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Este si un soft bun http://neosmart.net/EasyBCD/
pentru descarcare se apasa butonul gri REGISTER din dreapta apoi Download! in fereastra care apare. Se instaleaza, se ruleaza si se poate intra pe tabul Edit Boot Menu, se bifeaza Skip the boot menu apoi se apasa in dreapta jos Save Settings. Se inchide fereastra EasyBCD si la pornirea calculatorului nu va mai apare meniul. Cand vrei meniul inapoi debifezi Skip the boot menu si meniul apare din nou. Poti alege si alte variante, timp mai scurt de asteptare la "Count down from" in loc de 30s pui 5s si ai si meniul daca ai nevoie de el. EasyBCD e un editor al meniului de boot cu care poti adauga sau scoate optiuni de bootare in meniul de boot.

| GPA a răspuns:

Folosești WindowsToGo sau un kit de instalare Windows în sistem?

Deschide run : msconfig
La tab-ul boot selectezi pe default C:\Windows (Windows boot manager)