| Danielbc a întrebat:

Buna seara TPU! Am primit un laptop cadou, e super marfa dar are o problema...e windows 7 home premium si merge al naibii de greu.are tot felul de rahaturi de la firma producatoare, rahaturi care nu ma lasa sa le dezinstalez.cand intru intr-un joc imi arata ecranul negru vreo 2/3 min pana imi arata jocul, cand ies dureaza vreo 5 min pana iese, sau uneori cand joc se blocheaza si ma chinui 10 min sa ies(jocurile sunt originale). intru foarte greu in task manager, am probleme si cu netul pentru ca uneori nu imi recunoaste router-ul, cand intru pe net imi arata browser-ul alb vreo cateva min apoi merge fara nici o problema.mai pe scurt imi vine sa il arunc pe geam dar nu pot ca l-am primit cadou si de.ce ma sfatuiti sa fac? sa instalez alt windows(ultimate:X)?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e nevoie sa te fi nascut invatat, cu totii invatam pe parcurs. Uite doua linkuri utile:
http://walrustech.wordpress.com/2011/10/10/sony-vaio-bloatware-list/
http://www.wikihow.com/Remove-Crapware-Bloatware-from-Your-Windows-Computer
Spor!

9 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Problema nu cred ca este la Windows! Laptop-ul are o configuratie buna si pentru jocuri, deci nu vad de ce Home Premium ar fi problema. Recomandarea ar fi sa mergi la un service autorizat pentru investigatii. Mai ales ca a venit cu Windows preinstalat.
http://laptopnews.ro/......l-meu.html
Vezi aici ce Windows 7 poti instala pe laptop-ul tau. Din pct meu de vedere ce ai acum e potrivit. Succes!

| Danielbc explică (pentru laptopnews):

Salut,pentru mine nu e o problema daca scap de windows-ul preinstalat pentru ca am bani sa imi iau unul nou(sunt fan ultimate).ce vreau sa te intreb eu pe tine e daca instalez alt windows stergand tot ce tine de home premium, programe de la vaio etc.scap de problemele pe care le am acum?(indiferent care ar fi cauza lor)pe mine asta ma intereseaza!

| laptopnews a răspuns (pentru Danielbc):

Am inteles ideea cu banii, dar problema poate fi de natura hardware sau software. "cand intru intr-un joc imi arata ecranul negru vreo 2/3 min pana imi arata jocul" - poate fi o problema la placa video. Am specificat ca nu cred ca tine de sistemul de operare, indiferent care ar fi el. De asta iti recomand sa mergi la un service autorizat pentru o constatare, iar cei de acolo iti vor spune ce e de facut si unde e problema. Apoi poti lua ce decizie doresti. Succes!
http://laptopnews.ro/service-laptop-reparatii-laptop

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inainte de orice altceva, mai ales daca windows e cu licenta venit cu laptopul, e pacat sa il razi. Dezinstaleaza porcariile, umbla putin la power settings (de acolo poate fi facut sa mearga fie foarte incet, fie mult mai repede), si cu siguranta nu ai nevoie sa reinstalezi nimic. Reinstalarile sint refugiul incompetentilor.

| Danielbc explică (pentru GabiDumitrescu):

Pentru a dezinstala porcariile trebuie sa stii ce sa stergi, in al doilea rand chiar daca nu m-am nascut cu, tehnologia in brate, imi permit sa imi cumpar un windows.intrebarea era daca scot windows-ul home premium si bag windows 7 ultimate scap de porcariile de la vaio, incarcarea dupa 20 a unui program, blocare etc?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Danielbc):

Nu e nevoie sa te fi nascut invatat, cu totii invatam pe parcurs. Uite doua linkuri utile:
http://walrustech.wordpress.com/2011/10/10/sony-vaio-bloatware-list/
http://www.wikihow.com/Remove-Crapware-Bloatware-from-Your-Windows-Computer
Spor!

| xgamerz a răspuns:

Cu siguranta ar trebui un alt windows happyDupa modelul si serialul tau de laptop, cauti pe google, te duci *doar* la **site-ul official**, te duci sa descarci driverele, si acolo automat iti indik pe ce WINDOWS-uri MERGE acel laptop.
Daca ne` dadeai niste detalii despre sistem adica procesor/rami etc. iti ziceam direct ce windows ar fi recomandat si care ar functiona foarte bine pe laptop.
Baftawinking

| Danielbc explică (pentru xgamerz):

Laptop SONY VAIO SVS1511N3ES.EE9, Intel Core i5-3210M 2.5GHz,4GB, 640GB, NVIDIA GeForce GT 640M LE

| Căƚăʅιɳ a răspuns:

Cred ca sa instalezi un alt Windows este cel mai potrivit dar mai intai uitate la ce memorie RAM are daca are 1 GB RAM eu iti recom XP daca are peste Incearca alta Versiune A Windowsului XP

| Danielbc explică (pentru Căƚăʅιɳ):

Am 4 GB RAM, dar sigur scap de probleme daca bag alt windows?