| Raluca15Elena15 a întrebat:

Simt ca innebunesc cu calculatorul meu! Am incercat sa descarc acea aplicatie Nero si nu stiu ce i-am facut intrucat acum nu mai am ca prim motor de cautare Google-ul, ci Ask.com. Ma enerveaza chestia asta de imi vine sa arunc calculatorul pe geam. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| maria14142 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie:
Intra in setari(in dreapta sub X exista 3 liniute orizontale,cauta acolo setari),dupa ce intri in setari, La pornire, apesi, daca nu este apasat pe ultima bulina si iti setezi paginile(setati paginile). Sper ca te-am ajutat, dai tu acolo www.google.com.

| Raluca15Elena15 explică (pentru maria14142):

Multumesc!

| maria14142 a răspuns (pentru Raluca15Elena15):

Nu ai pentru ce! happy

| Raluca15Elena15 explică (pentru maria14142):

La Settings, la On Startup sunt trei puncte. Tu alege-l pe cel de jos si apasa pe Set Pages. acolo tastezi www.google.com. Daca nu merge, cheama vreun prieten care se pricepe.

11 răspunsuri:
| epurasu a răspuns:

Si mie mi-a aparut fara sa fac nimic Ask.com si nu-mi place de loc, nu pot scapa de Ask!happy am incercat ce ai indicat tu maria14142 dar tot nu reusesc!

| maria14142 a răspuns (pentru epurasu):

Icearca sa schimbi si la Cauta(este mai jos)motorul de cautare, e posibil sa nu fie google! Mie prima data mi-a mers, dar a trebuit sa schimb si aici, sper sa iti mearga!

| anonim_4396 a răspuns (pentru epurasu):

Ce v-a aparut voua cu ask se numeste adware.Este o pagina de pornire care se instaleaza dupa ce ati descarcat voi ceva. Maria v-a indicat sa schimbati pagina de pornire dar ask-ul tot a ramas acolo. Descarcati numai de pe internet explorer programul adwcleaner.Este un program care detecteaza adwarele si le sterge.Instalati programul (mi se pare ca e fara instalare) il deschidti si scanati cu el. Dupa ce scaneaza, dati click pe clean.Va sterge adwarele si apoi veti fi anuntati sa restartati pc-ul. La repornire veti observa ca a disparut acel ask. Abia apoi setati cum a spus maria,pagina de pornire google. Raluca a setat pe moent pagina de pornire google dar cand va deschide din nou pc-ul, ask-ul a reveni, pentru ca s-a setat sa intre el primul ca pagina de pornire. Aveti grija cand mai descarcati ceva, cand dati next, debifati cele bifate pentru ca alea sunt adware. dati pe custom si debifati toate cele bifate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru maria14142):

Http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/

Asta va scapa.

| relian a răspuns (pentru epurasu):

Aparu si nu ai facut nimic sa apara spuui? Ba tocmai tu singura l-ai setat ca pagina de baza.Bine ca poate nu ai stiut, multa lume nu citeste nimic cind instaleaza ceva, doar da next next asa in nestire.In sf ce ai tu e simplu ca buna ziua.Sa setat ca pagina de baza Ask.Ca urmare deschizi pagina care o fi si ai undeva in dreapta parca e la windows ceva setari, deci la setari in dreapta paginii de internet.Dai clik se deschide si apoi clik la internet option daca nu ma insel.Acolo dupa ce dai clik se deschide o fereastra mai mica si undeva intr-un chenar ai ask bla bla.Tu stergi ask ala scrii ce pagina de baza doresti sa iti apara cind deschizi netu si apoi dai aply sau ce e acolo ok etc.Inchizi pagina, deschizi alta si se va deschide cu ce ai setat tu acolo, ex www.yahoo.com sau www.google.com.Bafta

| epurasu a răspuns (pentru relian):

multumesc!

| epurasu a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc!

| maria14142 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc!