| magda1 a întrebat:

Buna stie cineva ce inseamna PULPITA ATIPICA si cum se trateaza?

1 răspuns:
| Minnie a răspuns:

Simptomul cel mai important al pulpitei este durerea puternica ce apare la nivelul dintelui afectat. Aceasta poate fi provocata de excitanti termici, initial la rece, iar mai tarziu si la cald.

Durerea se poate mentine de la cateva minute pana la cateva ore.

La inceput crizele dureroase sunt rare. Cu timpul insa acestea devin mai frecvente si pot sa apara si spontan, in special noaptea.

Durerea poate fi redusa prin administrare de calmante.