| Maria1678 a întrebat:

Buna! Sunt amenințată telefonic de un bărbat ca vezi doamne ca o sa sufăr. M-a sunat cu număr privat si a vazut ca nu ii dau atentie ma sunase cu număr public. Am salvat numărul pe watsApp si i-am văzut poza. Mentionez ca nu am niciun conflict cu nimeni si doar rudele au numărul meu de telefon. As putea merge la poliție având in vedere ca sunt minora si daca da, ce ar putea păți individul?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai grav

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu contează ce ar putea păți!
Daca mai suna o singura data, trebuie mers la politie urgent.

| Anonimul151 a răspuns:

Trebuie să blochezi acel număr. Sa le spui părinților tăi. Dacă mai suna, va trebui să mergi la politie dar doar însoțită de părinți. Să nu mergi de capul tău.

| sveduneac a răspuns:

Dnsc.ro este Directoratul National De Securitate Cibernetică și ei te vor putea ajuta cu aceste apeluri primite, supranumite și Vishing calls. Dacă dorești să scapi întradevăr de ei raportează online, sau cel mai bine spune-le părinților tai