| agentgirl a întrebat:

Bună. Sunt la liceu, ultimul an, profil real, dar nu studiez informatică. Îmi place, însă din moment ce nu am oarecum nici baza din liceu și nici meditații, sunt cumva în dilemă. Vreau să intru la o facultate de informatică, nu contează care din ele și mi-ar plăcea ca cei care studiază în prezent sau știu câte ceva din domeniul respectiv să îmi spună cam ce ar trebui să învăț pentru o bază elementară și ce laptop mi-ați recomanda pentru programare la facultate. Mulțumeeeesc.

10 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

O sa fii luata de la zero in facultate.

Singura problema e ca n-o sa ti se predea materia de liceu in cativa ani, ci in cel mult o luna.

Lucrurile de algoritmica sunt cele elementare: structuri de date, algoritmi de cautare, de sortare. N-ar trebui sa te axezi pe un limbaj de programare anume, ca oricum ai sa inveti destule in facultate si se cam aseamana intre ele.

Ca laptop, ar fi bun unul cu macar 8gb de ram si o placa video buna (nVIDIA), caci iti vor fi de folos la programarea mobile si la inteligenta artificiala. Din noua generatie de procesoare Intel iti e suficient si un i3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei sa intrii la o facultate de info? tot ce faci la liceu e deja elementar si daca nu stapanesti materia atunci esti total pe langa si nu ai nicio sansa

| agentgirl explică (pentru anonim_4396):

Au fost unii care s-au dus de la alt profil, dar totuși au reușit. Plus că totul se învață, mai am o lună și o vară în care nu voi pierde timpulwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru agentgirl):

Daca te duce capul da, dar nici macar aia destepti nu invata 4 ani de info in 2 luni. Mergi la meditatii

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu invata 4 ani de info in 2 luni. Ca nu numai 2 luni foloseste notiunile din liceu, ci toata perioada facultatii.
Iar cum repetitia e mama invataturii, 2 luni sunt suficiente sa priceapa bazele, ca apoi sa aprofundeze fiecare notiune la materia specifica.

| agentgirl explică (pentru anonim_4396):

Nu cred că ți-am cerut sfatul la asta. Întrebarea mea se referă la altceva. Baftă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Daca nu ai trecut prin asta nu o sa stii. Am avut coleg care mereu era confuz pentru ca el nu a tinut pasul si nu intelegea notiunile, asta trebuie sa le inveti tu singur daca nu le ai din liceu si evident cei care nu au facut info sunt dezavantajati enorm in primul an. Acele "baze" le inveti lent

| agentgirl explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc că te-ai implicat la subiectul ăsta, dar maniera ta de a explica lasă de dorit. Să mă iei direct cu la ce bun te duci dacă vei fi o nulitate ca nu o să înțelegi nimic nu e răspunsul pe care îl așteptam la întrebarea mea, așa că, fii bun și scrie la un alt subiect.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai, ca am trecut. Baza din liceu nu e mare si lata. Sunt doar cateva chestii importante: vectori, matrici, cautari, sortari, divide et impera, backtracking si greedy (astea 3 sunt ceva mai avansate, dar nu le folosesti des, oricum (probabil ca tu stii asta, dar am scris pentru fata)).
Iar la facultate incepi cu aceleasi chestii: vectori, matrici, cautari sortari, bla bla. Daca e sa nu inteleaga ceva, poate oricand sa intrebe un prof. Sunt obligati sa tina ore de consultatii saptamanal, in care sa raspunda la nedumeririle studentilor.

Prin "nu a tinut pasul si nu intelegea notiunile" te referi ca s-a apucat sa invete abia in sesiune, nu? Cum fac cei mai multi dintre studenti, caci e imposibil sa nu intelegi daca te chinui pe teme, eventual cu ajutor din partea profilor si a altor colegi buni.