| NadyPorahy a întrebat:

Bună!

Știți vreun program sau vreo aplicație de fragmentat melodii?
Adică să le împartă din punct de vedere instrumental, de exemplu : chitară, chitară rock, tobe, bass, vocal și să pot să elimin de exemplu chitara acustică pentru a cânta eu la chitară.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

DaVinci Resolve 19 (e inca in beta 6, probabil urmeaza varianta finala in aproximativ 2+ saptamani) dar se poate folosi/descarca

Arw o unealta noua, numita Music Mixer.

Poti opri vocea, basul, chitara, tobe si "altele".

Deschizi programul, mergi in modulul EDIT (in partea de jos vezi 7 butoane, EDIT e al 3-lea)
Doar importi melodia in Timeline cu Ctrl+I, dai click pe Track-ul pe care asezi melodia (nu pe melodie in sine, ci acolo pe panglica din stanga), si activezi Music Remixer in panglica Inspector din dreapta, apoi alegi Mute pentru ce doresti sa elimini.

https://www.youtube.com/watch?v=J6OKDXFqPMc

(eu nu am acolo in dreapta Music Remixer, deoarece folosesc inca versiunea 18.6)
https://i.imgur.com/gPQxZzi.png

Aici ai programul:
https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve

Pentru DaVinci Resolve, ai nevoie de un PC cat de cat puternic (daca ai un i7 de prin 2011 insa, precum a fost 2600K, si 16 GB DDR3, va fi de ajuns).

Iar daca ai un procesor i3 sau Ryzen 3 de prin zilele noastre, e si mai bine, dar sa ai de preferat 16 GB RAM.

Am vazut acum ca nu functioneaza in varianta gratuita, pentru ca foloseste AI, insa daca ai piese pentru transformat,
mi le poti trimite sau indica, si ti le transform eu in versiunea Studio. (oricum voiam sa incerc versiunea 19)

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe PC poti imparti instrumentele daca sunt in format MIDI (, mid).
Dintr-o instrumentatie complexa doar (eventual) cu ajutorul inteligentei artificiale ar fi posibila impartirea.