| maidatendragosteamea a întrebat:

Tocmai am plasat o comanda pe okazii cu privire la un telefon. Tin sa mentionez ca nu am mai facut astfel de tranzactii.Am vrut sa platesc cu cardul, insa mi-a dat nereusit. In urmatoare clipa, m-a sunat vanzatorul si mi-a dat contul lui unde trebuie sa depun un avans maine, iar restul banilor dupa ce primesc telefonul. Este in tegula daca procedez asa? Adica nu primesc vreo teapa, nu? Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Salut. Ti-a cerut doar banii de transport in avans? Uita-te la calificativele vanzatorului si vezi ce rating are. Data viitoare ca sa fii sigur ca nu iei teapa, alege numai produsele cu garantia de livrare. Asta inseamna ca vei primi produsul, il vei testa, iar daca nu esti multumit de el okazii iti va da banii inapoi.

| maidatendragosteamea explică (pentru laurentiu80):

Produsul are garantie de livrare, iar vanzatorul e marcat cu gold.Mi-a cerut o patrime din pret.

| laurentiu80 a răspuns (pentru maidatendragosteamea):

Atunci este utilizator de incredere si verificat, in momentul ce are cont gold. Probabil ti-a cerut o parte de bani, deoarece nu ai calificative. In contextul asta nu exista niciun risc sa iei teapa, mai ales daca are si garantia de livrare.