| VXX a întrebat:

acum cateva luni am achizitionat un modem Vodafone si eram multumit de el insa in ultimul timp mi se deconecteaza la fiecare 20-30 de minute si chiar nu stiu ce sa ii fac.Modelul modemului este Vodafone mobile Brodband K4 305, si ma gandesc ca ori e de la ei ori e de vina sistemul meu de operare.Si vreau sa mai adaug ca si inainte mi se mai deconecta dar nici chiar in halul asta.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am modem Vodafone si ma confruntam cu aceasta problema.Chestia e ca avem o limita de conexiune.La inceputul lunii merge bineee, nu se deconecteaza, intre timp noi descarcam jocuri, etc, sau jucam foarte mut pe facebook ceea ce inseaman tot descarcare. Avem limita de 500 de mb, dupa aceasta limita daca continuam, viteza de conexiune scade, se conecteaza din ce in ce mai greu, pana ajungem in cazul in care incepe sa cada netul dupa un anumit timp.Astazi mi-a cazut de doua ori si suntem abia la jumatatea lunii, asa se va intampla pana la sfarsitul lunii, apoi de la 1 septembrie da drumul la o noua limita.Eu zic ca e mai bine asa decat sa ne puna mai mult la plata nu? Plata tot de 8 eur lunar este.Ca sa vezi cat ai descarcat si limita, poti deschide Vodafone si dai click pe vizualizare utilizare. Asta e. Unii spun ca Vodafone nu e bun la descarcari sau merge greu, dar e limita aceasta si cred ca e mai bine asa decat sa ne adauge la factura.O seara placuta.

| VXX explică (pentru anonim_4396):

Pai eu am 4 Gb lunar si internet nelimitat intre orele 23:00-06:00 si in primul rand dupa ce depasim traficul inclus viteza scade la 12 kb, si viteza mea de download este de 1, 5 MB daca deconectarile astea sunt de la ei eu nu am deschis contract sa platesc ceva ce nu folosesc.

| chioscuta a răspuns:

Este de la semnalul emis de ei catre zona in care locuiesti tu.La inceput au emis un semnal mai bun pentru a te atrage. Poti suna la ei si le poti spune ca daca lucrurile no vor merge ca la inceput, reziliezi contractul.Problema e ca daca inchei un contract mai devreme de perioada minima contracruala vei plati o suma, nustiucat.Suna si vezi ce rezolvi.Bafta!