| Baaamilogule a întrebat:

Buna TPU! acum câteva zile ma jucam pe calculator când dintr-o data s-a facut totul negru și ventilatoarele se învârteau la viteză maxima și nu se auzea nimic. nu mergea inchis de la buton așa că l-am scos din priză și l-am ținut închis până ziua următoare. Calculatorul a pornit, totul bine până când am pornit rocket league și iar s-a întâmplat același lucru. am dat restart de la buton și a mers, și iar am incercat să joc și când porneam jocul îmi dadea black screen. Ce probleme e posibil să aibă? am cum să rezolv asta singur acasă fără să înlocuiesc ceva la pc?

5 răspunsuri:
| ancregele a răspuns:

Problema pe care o descrii ar putea fi cauzată de mai mulți factori, iar cel mai probabil are legătură cu placa video sau alimentarea PC-ului. Iată câțiva pași pe care îi poți încerca pentru a identifica și, eventual, a rezolva problema:

Verifică temperaturile componentei: Dacă ventilatoarele se învârt la viteză maximă, ar putea fi o problemă de supraîncălzire. Folosește un software de monitorizare, precum HWMonitor sau MSI Afterburner, pentru a verifica temperaturile procesorului (CPU) și ale plăcii video (GPU). Dacă acestea sunt prea ridicate, s-ar putea să fie nevoie să cureți de praf componentele sau să îmbunătățești sistemul de răcire.

Actualizează driverele plăcii video: Problemele de afișare și black screen-ul pot fi cauzate de drivere învechite sau corupte. Asigură-te că ai instalate cele mai recente drivere pentru placa ta video de pe site-ul oficial al producătorului (NVIDIA, AMD sau Intel).

Verifică conexiunile hardware: O problemă comună poate fi cauzată de conexiunile slăbite. Verifică dacă placa video este bine fixată în slotul PCIe și că toate cablurile sunt conectate corect (inclusiv cablurile de alimentare ale plăcii video).

Testează sursa de alimentare (PSU): Dacă sursa de alimentare nu furnizează suficientă energie sau este defectă, aceasta ar putea duce la comportamente neobișnuite ale sistemului, inclusiv black screen-uri. Dacă ai o sursă de rezervă sau poți împrumuta una, încearcă să vezi dacă problema persistă.

Testează memoria RAM: Problemele de RAM pot provoca, de asemenea, astfel de erori. Încearcă să scoți și să pui la loc modulele de RAM sau să testezi fiecare modul separat.

Verifică integritatea fișierelor jocului: Uneori, fișierele jocului pot fi corupte, ceea ce cauzează crash-uri. În Rocket League (pe Steam sau altă platformă), există opțiunea de a verifica integritatea fișierelor jocului.

Dacă aceste soluții nu rezolvă problema, ar putea fi necesar să consulți un specialist, dar dacă ești confortabil cu troubleshooting-ul hardware, poți continua cu alte teste mai avansate.

| Rasenganisopa a răspuns:

Trebuie sa-l stergi boot.ini pentru rezolvarea problemei. Numele problemei este BalazsAnghi.exe. Trebuie sa dati delete la Balázs Anghi

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ia-o ca pe un semn sa te lasi de jocuri si sa pui mana pe carte.

| untu a răspuns:

NU TE MAI JUCA ACEST JOC SI LASA CALCULATORUL SI PUNE MANA PE O CARTE SI CITESTE! Jocul asta este prea puternic pentru asemenea calculator ca distruge circuitele si celulele bateriei!

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, pana si computerul iti spune ca joaca se face in weekend, nu cand ai teme si d einvatat pentru scoala!