| MariaIrina a întrebat:

Buna TPU :*!

Acum cateva zile, pe facebook, un Hacker mi-a trimis un video in care " eram eu " dar de fapt era un virus, iar acum nu mai pot sa intru deloc pe facebook straight face. Ajutati-ma ♥! Ce sa fac sa mearga din nou FB-ul?

2 răspunsuri:
| mriuls a răspuns:

Pai asta inseamna ca ti'a intrat un virus in comp, si trebuie sa instalezi n program antiviruswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai infectat calculatorul cu una dintre variantele de virus palevo, urmeaza indicatiile urmatoare de devirusare apoi:

Schimba urgent parolele de la conturile de messenger, schimba intrebarile secrete de la yahoo, schimba parola de la facebook si toate conturile tale.
Pentru a scapa de virusul respectiv, procedeaza asa:

Pentru asta, rezolvarea este cat se poate de simpla:
Descarca http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe ComboFix
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (Yahoo Messenger, MozilaFirefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa sa curete sistemul.
Confirma cu Yes de fiecare data
Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.

Nota- daca la instalarea softului de devirusare se sterge de pe desktop ComboFix, asta pentru ca unele varianate de vierme impiedica scanarea si devirusarea, atunci procedezi precum mai jos:

Descarca pe Desktop Malwarebytes Anti-Malware http://www.besttechie.net/mbam/mbam-setup.exe
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results.
La sfarsitul scanarii bifeaza toate casutele si apoi apasa pe romeove.