| CristianMD a întrebat:

Buna TPU ajutati-ma urgent sad
Deci, de vreo 1 saptamana se aude mouseul ca se scoate din usb, dar totu e unit, si faza e ca daca-l misc putin se aude un sunet (de la usb cand il bagi sau scoti) si nu mai merge 2 secunde, si cand se porneste se aude acelasi sunet, ieri a aparut vreo 2-texturi ca cica usb is not connected waiting ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Problema ta este da firul care leaga mausul de comp, este in interior alcatuit di alte 4-5 fire.Si daca unul din cele 4-5 fire se intrerupe (din cauza oboseli materialului este ceva normal ), compul nu mai vede mausul si in curand ai grija ca ar putea aparea comenzi false fara voia ta cele mai periculoase ca delete, format etc.Recomand inlocuirea lui sau daca te pricepi,OPRESTE COMPUL SI SCOATE MUFA MAUSULUI DIN COMP PROCEDEAZA ASA :Taie cablul de la iesirea din maus, oricum acolo este intrerupt, curata plasticul pe o lungime de 3 centimetri de pe cablu dinspre mufa usb si acolo vei vedea culori (port,galben,verde,rosu,negru,etc)La maus desfa mausul cu atentie,curata plasticul ce acopera manunchiul de fire, apoi de fiecare fir trage usor dinspre maus de fiecare si ai sa vezi ca unul, doua va ceda cind tragi de el.Solutia: Taiele pe toate de la 3 cm de maus curatale daca ai pistol de lipit urmareste firele nu le scoate pe toate odata, asa nu incurci firele si inlocuieste pe fiecare unul cate unul cu fire din cablul cu capatul proaspat taiat, tinete de culori sa nu lipesti aiurea.Asa vei recupera mausul, merge varianta daca nu ai pistol, taie cablul de la iesirea din maus.Sa retezi firele aproape de placa 2-3 cm curatale pe 1 cm, curata plasticul pe o lungime de 3 centimetri de pe cablu dinspre mufa usb si curatale pe 1 cm apoi inadeste cate un fir si culoare, izoleaza cu izolier band de plastic si asa cu toate firele.Inchidel la loc si gata. SUCCES.

| Mickulash a răspuns (pentru traveler):

Intr-adevar,ai dreptate dar nu cred ca se merita efortul pentru 25 de lei. doar daca nu ai o situatie financiara sa poti rezolva astfel se merita efortul. bafta.

4 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Are ceva mausul sau usb-ul. incearca cu alt maus la acelasi usb sau mausul actual la un pc sau intr-un usb diferit! numai asa iti dai seama unde este intrerupt contacutl!

| Mariusfreek a răspuns:

E posibil ca acel mous safi defect eu am aruncat 2

| Mariusfreek a răspuns:

Sau mufa usb nu e buna