| AlexDynamo1996 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.
Cum se face un server dintr-un pc pentru a pune pe el un site.
Se poate face un server din mai multe pc-uri?
Un tutorial sau ceva de genu mi-ar fi mare ajutor

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in primul rand ai nevoie de un ip public si static care sa poate fi accesat de oricunde.

Apoi ideal ar fi sa ai pe PC un sistem de operare specific unui server (fie un windows server fie un linux)

Pe urma instalezi tot ce tine de server web, php, mysql daca e nevoie si te ocupi de securitate daca tii la serverul respectiv.

Da poti face un server si din mai multe PC uri, depinde doar cum imparti sursele a ceea ce hostezi