| OsOcAr a întrebat:

Am o intrebare

exista diferenta dintre Administrator de sisteme si administrator de retea, sau e unul si acelasi lucru?

Răspuns Câştigător
| Seomox a răspuns:

In prncipiu este acelasi lucru, administratorul de retea si administratorul de sisteme sunt specialisti in domeniul tehnologiilor informationale, responsabili pentru buna functionare a retelelor locale, servere, dispozitive de retea, calculatoare, si controlul dar si securitatea informatiilor.

| OsOcAr explică (pentru Seomox):

Mersi pentru raspuns rapsunde la inca la o intrebare si iti dau funda
cu se numeste persoana aceasta ca vreau sa ma duc la aceasta facultate si vrau sa aflu cum se numeste

| suntserios a răspuns (pentru OsOcAr):

Nu exista facultate doar pentru asa ceva. Faci o facultate de informatica sau un de automatica si calculatoare si vezi tu ce se intampla mai departe. Asta implica insa sa inveti si programare

| Seomox a răspuns (pentru OsOcAr):

Cu placere. Persoana care se ocupa cu acest lucru este "Administratorul de retea", iar in unele cazuri se mai poate numi si "Administrator de retea date si calcul".