| DDCC a întrebat:

Bună TPU!
Am o mare nelămurire în ceea ce privește optimizarea calculatorului.
De n ori am căutat pe net "programe de optimizare" sau "optimizing software" sau "best optimizing tools" și s-a întâmplat ca de fiecare să găsesc multe recomandări de programe (spre exemplu: YAC, IObit Advanced SystemCare, Ccleaner, System Mechanic, JetCleaner).
Mie îmi place conceptul ăsta, de program care "curăță" sistemul de tot ceea ce e inutil și "repară" regiștrii după dezinstalarea unui program.
Însă, cât de bine știu aceste programe (sau unul dintre ele) face acest lucru? Cât de "specializate" sunt? Fiindcă, la urma urmei sunt programe adiționale, nu programe din Windows (am înțeles 3rd party software).
Am pus aici întrebare pe site-ul MicroSoft http://answers.microsoft.com/......c1e8bf0e35
fiindcă ei ar fi cei mai în măsură să îmi răspundă (Windows este un produs Microsoft).
Deci, voi ce părere aveți?
Întreb în special pe userii care recomandă programe de optimizare în întrebări pe TPU legate de ele (neluL, spre exemplu, fiindcă de la el știu de Advanced SystemCare. După ce am aflat de acest soft am început să-l îndrăgesc, îl credeam "cel mai bun, cel mai ok"). Am postat în legătură cu acest soft pe grupul de informatică (eu sunt la facultatea de informatică în momentul de față). Am primit drept răspuns de la un profesor de informatică (de programare) "E spam.". Alt coleg mi-a zis că niciun program de optimizare al regiștrilor nu trebuie folosit. Și, că acest program pare în gen "Bunul samaritean" și de aceea e cam "bătător la ochi".

Mulțumesc anticipat de răspunsuri. Aș aprecia mult de tot dacă m-ar lămuri cineva în privința asta (de ce e așa și de ce nu e altfel). :)

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Aplicațiile de optimizare a Windows, în spcial prostii comerciale ca Advanced System Care, CC Cleaner, System Mechanic și mai nou și TuneUp utilities(care era unul din cele mai ok produse, dar o dată cu ultimele versiuni îți face praf Wingozu, care e el praf din construcție) numa optimizatoare de Windows nu-s.Astfel de softuri îți distrug sistemul deoarece șterg în mod neautorizat fișiere de care sistemul depinde, mai ales din registrul acestuia, cauzând pierderi de setări, încarcarea mai geru a aplicațiilor și chiar adware și spyware injectat în sistem prin deschiderea de portițe de securitate! Din toate prostiile comerciale de acest gen ce le-am testat până acum cel mai ok în acest moment este userul completat de Glary Utilities, desigur setat cum trebuie NU instalat ca românu(next, next, ca merge și așa!). Nici un soft din lumea asta nu va putea optimiza serviciile windows mai bine ca user-ul care știe precis la ce-și folosește calculatorul, și implicit ce servicii să operască, la fel se întâmplă și cu programele din startup(msconfig) unde nici cea mai performanta aplicație de genu ăsta nu va știi de ce aplicații ai tu nevoie să pornească o dată cu sisetmul, și lista continuă. Succes

| DDCC explică (pentru DeyCj):

Poți detalia, dacă te rog frumos, subiectul legat de soft-ul pe care l-ai precizat (Glary Utilities)?
Mersi.

| DeyCj a răspuns (pentru DDCC):

Glary utilities îi „copia optimizată" a TuneUp Utilities, dar curăță doar fișierele temporare din folderul user/tmp(folder ascuns, chestie ce se poate face și manual de către user), curăța strict regiștrii morți(adică urmele lăsate de aplicațiile dezinstalate), compactează registrul Windows dar cu mai mare atenție astfel încât să nu cauzeze pierderi de date, și altele, dar are prostia aia de optimizator de memorie, care trebuie dezactivată, asta ca să nu-ți cauzeze probleme prin mutarea abuziva a conținutului memoriei din ram pe page file(de fapt toate așa numitele optimizatoare de memorie ram fac același lucru, și erau utile pentru pc-urile vechi ce nu aveau mai mult de 512 mb/ram, dar cum alea-s anntichități cibernetice, au rămas doar softurile de genu ăsta care doar strică, nici de cum sa facă treabă). Uite aici detalii:
http://www.glarysoft.com/glary-utilities/
în josul paginii ai utilitarele softului, iar ca să obții informații trebuie doar să click-ezi pe link-urile alea.

| DDCC explică (pentru DeyCj):

Deci, referitor la regiștrii softurile de la Glary: Registry Repair și Absolute Uninstaller "știu" ce fac sau e cum am scris eu în întrebare?
happy

| DeyCj a răspuns (pentru DDCC):

ți-am dat link-ul.Acolo ai toate informațiile.happy

| DDCC explică (pentru DeyCj):

Am precizat de astea două utilitare să văd dacă ai ceva de spus despre el, față de primul tău răspuns, doar atât (fiindcă eram în dubi cu regiștrii). Însă dacă tu zici că l-ai testat și ți se pare cel mai ok dintre toate atunci te cred. Ok, nu voi folosi funcția de optimizare a memoriei.
Am să-l folosesc și eu fiindcă sunt curios și am să-ți dau răspuns (dacă dorești) cum mi se pare (ți-am zis că sunt sceptic în privința tuturor softurilor de acest gen). happy