| mugurelpetru a întrebat:

Buna TPU am o problema cu laptop ul Dell xps 14z, normal are doua placii, Intel GMA HD 3000 si NVIDIA Geforce GT 520M. tin sa va zic ca a trebuit sa instalez driver ul de la placa dar am instalato doar pe Intel, asta e problema? si daca cum s o rezolv?
Si daca nu ziceti mi cum sa activez una dintre placi

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai 2 placi video pentru ca sigur ai un procesor i de la Intel care are integrat in procesor o placa video.Deci tu poti sa nici nu bagi in seama acea placa, adica nu este obligatoriu sa o instalezi daca instalezi pe cea de la Vidia.Singura chestie cu cele doua este atunci cind vrei sa salvezi energie pentru baterie. Cele doua placi lucreaza in fctie de ce faci tu pe laptop.d exemplu daca stiu si eu citesti ceva pe net automat daca ai instalt si HD300 aia fa functiona iar vidia sta. Daca treci sa joci un joc ori sa vezi un film ceva imediat automat se comuta pe vidia.Deci sa zic daca nu ai instalat HD si doar pe vidia nu este nici o problema laptopul functioneaza f bine si normal mai putin sa salveze baterie.Dar daca ai doar pe hd SI VREI SA JOCI CEVA NUTI VA MERGE, deci trebuie sa o instalezi si pe vidia.Cum rezolvi? simplu intri pe sitele de la www.del.com sau www.del.ro si cauti la suport drivere si download, pui ceti cere modelul sau tag si te duci la video downloadezi driverul il instalezi si aia e tot.Asta e gratis.Si o sa ai ambele placi activate.Nu cred ca laptopul tau are buton sa comuti tu manual cind pe o placa cind pe una.Sint si laptopuri de genul asta dar cele mai multe se comuta ele singure automat.bafta

| K0sti a răspuns:

Placa dedicata nu o poti instala pana nu instalezi placa integrata! Dupa ce o instalezi pe aia (vad ca ai instalat-o), o poti instala si pe cealalta! In principiu nu trebuie sa activezi nimic, se activeaza singura in functie de aplicatie si resursele pe care le utilizeaza! Cel putin la mine asa e, trece de pe una pe alta functie de aplicatie! (Asus)

| Radu1015 a răspuns:

Pai instalezi un driver, care vrei tu. Mai buna e Nvidia. Dezinstaleaza driverul placii video Intel si baga-l pe ala de Nvidia.