| joghu22 a întrebat:

Am o problemă cu laptopul meu Acer și aceasta este că nu merge internetul în toate camerele doar în cea în care este routerul de la internet. In camerele propriu zise merge doar pentru cinci minute apoi se oprește și spune că nu există conexiune. Este posibil să fie vina Windowsului? Trebuie să schimb Windowsul? Menționez ca am Windows 7

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba are windows-ul cu routeru? poti sa arunci pc pe geam. routerul va merge indiferent.
Pana sa intrebi, iti sugerez sa bati pe google, cum functioneaza un router happy

| dannyel86 a răspuns:

Puterea router-ului este limitata. Pentru a asigura o conexiune buna de net pe laptop, trebuie sa fii in camera cu router-ul si sa nu existe alte obstacole care sa ingreuneze comunicarea celor doua dispozitive. Cu cat te departezi de router cu laptopul tau (sau te afli in camere mai indepartate), cu atat conexiunea va fi mai greoaie.
Windows-ul nu are nicio vina pentru asta. Distanta si obstacolele ce intervin in conexiune sunt problema.

| VSC10 a răspuns:

Din cate spui, problema nu este la laptop cu siguranta. Problema este la routerul tau, mai exact ca are o raza de acoperire foarte mica. Un router cu 2 antene ar trebui sa fie de ajuns cam pentru un apartament cu 2-3 camere. Cand te indepartezi de router semnalul acestuia receptionat de laptop scade, iar laptopul se deconecteaza. Iti recomand ori sa schimbi rauterul cu unul mai puternic sau cel mai bine iti cumperi un acces point care iti va extinde aria de acoperire a routerului.
Ai aici un link de unde poti cumpara: https://www.emag.ro/......ER9VNBBBM/

| CM7YRE a răspuns:

De unde ai internet, ce provider si prin ce? Ce model mai exact de laptop si ce model de router? Poate ti se duce semnalul, poate e de la driver, poate driverul de la wireless etc. Incearca mai multe versiuni ale driverului, pune placa wireless pe toate retelele si frecventele disponibile, incearca sa faci conexiunea din router fara parola, bifeaza "connect automatically" inainte sa te conectezi etc.