| AdrianDo a întrebat:

Am o problema cu noul computer care l-am achizitionat recent.
Numai ce l-am construit, iar dupa ce am incercat sa il pornesc, el pornea in jur de 1-2-3 secunde dupa care s-a stins, cu toate astea nu pot sa repet procesul apasand butonul de pornire, deoarece nu se intampla nimic, doar daca opresc sursa, si pornesc din nou.
Cu toate astea, cat timp e pornita sursa, led-ul placii de baza ramane aprins.
Am o placa de baza Asus H81M-K, procesor i7-4790k,4gb ram ddr3, hdd 1tb, placa video gt630.

Ma puteti ajuta in a depana problema?
Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| DjNick112 a răspuns:

Vad tot felul de comentarii aici, eu zic sa iei pe rand in ordine, porneste mai intai fara HDD, memoria RAM si vezi daca porneste (trebuie sa piuie) cu placa video integrata, apoi incearca sa pui cate un component si asa vezi problema, daca nu piuie cand ai pus fara RAM (trebuie sa ai montat difuzoul ala mic) inseamna ca ceva nu e in regula nici de la procesor, trebuie sa analizezi putin

| vladionut94 a răspuns:

Poate nu ai conectat bine componentele incearca sa le porneste fara hard, gpu, ram

| AdrianDo explică (pentru vladionut94):

Asta sper si eu... si sper sa nu fie procesorul de vina deoarece e foarte scump

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianDo):

De ce Doamne iarta-ma ai pus un procesor ca ala pe o placa de baza ca aia? Ma rog, ca si rezolvare la problema, verifica firele la componente, vezi daca le-ai conectat bine.

| vladionut94 a răspuns (pentru AdrianDo):

Poate nu citeste placa de baza procesoru chiar daca este socket 1150 se mai intampla sa fie incompatibilitate intre placa de baza

| Ady2098 a răspuns:

Scoate bateria de la bios de mai multe ori. pornesti. opresti de la sursa. scoti bateria. pornesti. lasi bateria scoasa. lasi pc-ul fara curent. si apoi pornesti. opresti. pui bateria. si vezi daca porneste. se poate sa fie o eroare de bios. daca e procesorul de vina. nu iti arata imagine pe monitor. chiar daca placa video e buna. incearca sa scoti ram-ul si sa pornesti fara el. si daca face un sunet (bip) inseamna ca nu e procesorul de vina. e o problema de incompatibilitate, momentan. asa mi s-a intamplat si mie cand l-am facut. baftawinking

| Temmp0 a răspuns:

Vezi daca ai pus bine firele de la front panel... E posibil sa fie asta.

| sebibeowolf a răspuns:

Schimba sursa.