| Jecka a întrebat:

Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv
cind pornesc computerul ii apare (Missing operating system.
ce trebuie sa fac ca sa nu-mi mai apara asa ceva?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Ori cd-ul nu e bootabil, ori prioritatea la bootare nu e setata pe unitatea cd/dvd. Din bios trebuie sa selectezi prima bootare (first boot) cd/dvd. Apoi se instaleaza sistemul de operare.
In link e doar un exemplu. Meniul variaza in functie de producatorul bios-ului:
http://imgur.com/OcLriVE

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu ai instalat nici un sistem de operare pe el. Instaleaza-i windows-ul.

Bft!

| Jecka explică (pentru Jipa95):

Prea simplu ma caci cind pun sa boteze nu are niciun efect

| dannyel86 a răspuns (pentru Jecka):

Ori cd-ul nu e bootabil, ori prioritatea la bootare nu e setata pe unitatea cd/dvd. Din bios trebuie sa selectezi prima bootare (first boot) cd/dvd. Apoi se instaleaza sistemul de operare.
In link e doar un exemplu. Meniul variaza in functie de producatorul bios-ului:
http://imgur.com/OcLriVE