| Gabitzu246 a întrebat:

am si eu un PC vechi (din 2003) care se misca excelent pentru varsta lui pot spune, ruleaza absout orice program, dar chestia este ca atunci cand pornesc internetul imi arata ca procesorul merge 100% iar cand inchid orice program imi sta la 1-2 %, temperatura procesorului este de 36-38 de grade maxim ar trebui sa ma ingrijoreze ca s-ar putea duce?
asta este configuratia PC-ului:
Intel celeron 2, 4 GHz sau Mhz nu stiu sigur
1 Gb Ram ddr
placa video sis 900

Răspuns Câştigător
| TheBrainiac a răspuns:

Adevarul e ca tehnologia a evoluat in ultimii 10 ani foarte mult, iar procesorul tau nu mai face fata. Astazi ca sa poti rula ceva cat de cat binisor, ai nevoie de minim 3 GHz pentru un procesor cu un nucleu, iar aproximativ 1.8 - 2 GHz pentru un procesor cu minim 2 nuclee.
Asadar, e si normal sa-ti mearga la 100% procesorul cand esti pe internet. Paginile web sunt din ce in ce mai incarcate si dotate cu tehnologii de ultima ora. Internetul nu mai e acelasi cu cel de acum 10 ani.
Asa ca, va trebui la un moment dat sa te gandesti la un upgrade si asta cat de repede, pentru ca tehnologia evolueaza cu o rapiditate crescuta.

| Gabitzu246 explică (pentru TheBrainiac):

Eu am deja un pc nou, acesta era primul pc al meu si de asta spuneambig grin, multumesc de raspuns.

| TheBrainiac a răspuns (pentru Gabitzu246):

Cu placere! happy

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca bagi pe el Lubuntu in loc de Windows, il vei putea folosi comod pentru navigare pe internet, YouTube si e-mail.

| AdrianValentin a răspuns:

MMda procesorul este de 2.4 GHz pai daca e asa inseamna ca programul se inchide mai greu adica ar trebui sa dau Ctrl+Alt+Delete si dai la Processe si iti apare acolo de ex:opera.exe sau IEXPLORER.exe depinde ce program ai inchis si daca mai apara acolo dai pe end process sii...nu stiu asa mi-a facut si mie.