| tonyc7 a întrebat:

Buna, TPU. Am unitatea unui PC defecta si vreau sa scot HardDIsk-ul din ea si sa il bag intr-un adaptor care sa se potriveasca la laptop. Problema e ca nu stiu dupa ce criteriu/criterii sa aleg adaptorul potrivit, pentru ca nu vreau sa ma trezesc cu un adaptor in care HardDisk-ul meu (de PC, deci destul de măricel in dimensiuni) nu va incapea, deci comandat degeaba. Vreau sa identific acel tip de adaptor care se potriveste sigur, inainte de a-l comanda. Cine ma ajuta? Dau funda.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

HDD-urile SATA de PC au 3.5 inch.

Conexiunea SATA (pentru HDD-urile de 3.5 inch) e insa identica cu a HDD-urilor de laptop de 2.5 inch, deci indiferent ce HDD ai avea in PC, se va potrivi la un adaptor SATA-USB.

Important e sa fie hard-diskul SATA, ca daca e IDE (P-ATA), ai nevoie de un alt adaptor, cu 2 randuri de pini.

Ti-am aratat in intrebarea precedenta ce ai nevoie:

https://www.emag.ro/......DGG8LVMBM/

sau daca ai cumva IDE, atunci acesta are toate combinatiile de mufe posibile: SATA, IDE 3.5 si IDE 2.5

https://www.emag.ro/......DK4FCJYBM/

Tot in intrebarea precedenta ti-am aratat cu lux de amanunte cum identifici tipul de HDD.

| tonyc7 explică (pentru NLS):

Mersi mult, eu intre timp am desfacut unitatea, m-am uitat la HardDisk (fara sa il scot complet inca) pentru ca are o eticheta lipita in care scrie mai multe specificatii, insa nu am vazut nimic scris SATA. Si nici IDE. De aceea sunt inca nedumerit. HardDisk-ul e in forma aproape patrata si are lungimea putin mai lunga decat a unei palme. Are atasate doar doua cabluri:
- unul pe mijloc, care arata ca o curea bleu din plastic;
- si celalalt (in stanga primului) alcatuit din mai multe cabluri subtiri, colorate si rasucite intre ele.
Deci iata de ce tot nedumerit sunt.

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Da, e acelasi lucru, la nici jumat de pret. happy

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu daca merita sa cumperi tot felul de adaptoare, pentru hard disk-uri necunoscute.
Eu am cumparat hard disk extern (cu conectare direct la USB) de 500Gb, la pret de 100 lei (putin peste pretul unui adaptor).

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Eu sunt interesat sa accesez fisierele de pe acel HardDisk. Am o gramada de poze de familie acolo, amintiri din drumetii, calatorii... De-aia nu vad alta solutie decat adaptorul.

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

In acest caz, mult mai bine ar fi de bagat hard disk-ul intr-un alt calculator (ca un al doilea hard disk) si de acolo copiat (pe stick USB sau scrise pe CD/DVD -uri, pentru pastrare.
Daca doresti adaptor USB direct pentru laptop, atunci trebuie stiut ce conexiune are acel hard disk (vechi): SATA sau IDE.
Pentru acesta trebuie desfacut capacul acelui calculator si vazute cablurile conectate pe hard disk, spre placa de baza:
- daca HDD-ul este tip IDE, atunci are un cablu (de date) lat si plat, cu mufa de cca 30 contacte
- daca HDD-ul este de tip SATA, atunci cablul de date este ingust, cu 6-8 fire.

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Am desfacut deja si sunt doua tipuri de cabluri (deci diferite) legate de acel HardDisk :
- e un cablu foarte lat, cam de vreo 5 cm latime, care arata ca o curea din plastic, de culoare albastru inchis, asta e infipt in mijloc.
- in stanga lui, se afla un al doilea cablu care e de fapt o impletitura de cabluri subtiri si colorate.
Atat. Doar astea 2 cabluri sunt legate la acel HardDisk.
HardDisk-ul este montat din 2007 si in tot acest timp nu a fost scos niciodata pentru ca nu au fost motive.
Deci, pe baza acestor indicii, ce adaptor crezi ca mi-ar trebui? Am nevoie de un raspuns sigur.

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Pare ca este un hard disk tip IDE.
Am gasit un singur tip de adaptor pentru discuri (IDE /SATA de 3.5 si 2.5", cu alimentator:
https://www.emag.ro/......DTQR66MBM/
Se poate conecta orice hard disk, pana la capacitate (maxima de) 6TB.

| NLS a răspuns (pentru Bula):

Exista altul si mai ieftin, la 89.

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Este si pentru IDE, cu alimentator inclus in pachet?
Da-ne link-ul!

| NLS a răspuns (pentru Bula):

Il vezi mai jos.
Sau in celalalt post.

| tonyc7 explică (pentru NLS):

Nu ma intereseaza daca e mai ieftin, ma intereseaza sa se potriveasca!

| NLS a răspuns (pentru tonyc7):

Cel indicat de mine e bun la toate tipurile:

HDD IDE 3.5" sau CD-ROM(RW) IDE 3.5"

HDD IDE 2.5" (HDD de laptop)

HDD SATA 3.5" sau SSD SATA 2.5"

Ai acolo poze si o schema, uita-te bine la ele.

Daca tot nu intelegi cum se foloseste, scrie-mi cand iti ajunge.

https://www.emag.ro/......DK4FCJYBM/

| tonyc7 explică (pentru NLS):

Oricare din ele, daca are doar 3, 5 inch (adica nici 9 cm), e clar ca nu se potriveste. Pentru ca HardDisk-ul meu are latura de 14 cm! Ms mult oricum pentru incercarea de a ma ajuta.

| NLS a răspuns (pentru tonyc7):

Latura NU conteaza. Lungimea e probabil de 14cm, nu Latimea.
Lungimile au variat mult de-a lungul timpului, in ziua de azi HDD-urile sunt aproape patrate, in trecut erau dreptunghiuri cu lungimea de ~145mm, sau chiar mai mult.

https://www.techpowerup.com/forums/attachments/3_5_emount-jpg.44813/

https://www.mouser.com/......950515.pdf
(vezi la pagina 7, HDD SATA are latimea de ~101mm)

In plus, 3.5" (pentru latime) e o marime aproximativa, LATIMEA lor reala e ~98-101mm.
(HDD-urile care au ~70mm latime, daca vezi asa ceva pe net, sunt pentru laptop, format 2.5")

Conteaza mufele, si alte sisteme oricum nu exista, pentru calculatoare obisnuite.

| NLS a răspuns:

Exista si adaptoare tip Bay

https://www.emag.ro/......DCS1Q9BBM/

sau tip Rack (carcasa inchisa):

https://www.emag.ro/......D1LRC8MBM/

https://www.emag.ro/......D40RFWMBM/

Toate sunt pentru HDD-uri SATA, 2.5 si 3.5 inch (merg de oricare).
Insa nu accepta HDD IDE, in caz ca ai asa ceva (spuneai ca e de vreo 20 de ani).

Uita-te bine la linkurile trimise de mine in celalalt post, si o sa identifici sigur ce fel de HDD ai.
Asa la prima strigare, as zice ca e SATA.

| tonyc7 explică (pentru NLS):

Da, e din 2007. Deci are 17 ani vechime si nu a fost scos/schimbat niciodata pentru ca nu au existat motive.

| DontActLikeMe a răspuns:

Ce dimensiune are? 2, 5 sau 3, 5 inch?

| tonyc7 explică (pentru DontActLikeMe):

Are 14 cm latura. Deci cam 5 inch si ceva. E din anul 2007 montat.